Националният диагностичен научно-изследователски ветеринарномедицински институт лабораторно е потвърдил диагноза бяс при лисица, която на 1 август влезе в двор на ул. Рудище в кв. Владая. Това съобщиха от Министерство на земеделието и храните.

Животното е заловено и умъртвено, са съобщили от Националната ветеринарно-медицинска служба.

Районната ветеринарно-медицинска служба е предприела ваксинация срещу бяс на всички възприемчиви животни в квартала, която вече е приключила. Въведени са мерки за профилактика и борба със заболяването в цялата област.

Това е първият случай на бяс в района на област София през тази година. През 2007 г. са констатирани пет случая на болестта в в областта - три случая в гр. Нови Искър и по един случай в с. Кътина и с. Мировяне.

Националната ветеринарно-медицинска служба предупреждава, че съществува реална опасност от разпространение на беса сред бездомните кучета в София.

Необходимо е столичани да избягват контакти с диви животни, както и с бездомни кучета и котки, които са с променено поведение (агресивни, дезориентирани и др.) и да сигнализират за такива животни в Регионалната ветеринарномедицинска служба. Трябва да се изолират животни, ухапали хора или други животни.

Стопаните трябва да извеждат на каишка и да не пускат свободно домашните си любимци (кучета и котки), за да предотвратят евентуален контакт с болни от бяс животни. Домашните любимци трябва да се ваксинират срещу бяс всяка година.

В случай на ухапване или одраскване от болни от бяс животни трябва да се потърси незабавно лекарска помощ.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето

 

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google