Бордният инженер на Международната космическа станция се справи с един необичаен проблем. Благодарение на уменията на Олег Кононенко тоалетната на станцията вече работи нормално.

Космонавтите изпаднаха в деликатната ситуация да не могат да използват тоалетната нормално още на 20 май.

Проблемът се оказа помпата, която нагнетява отходните води в специални контейнери. Те по-късно се изхвърлят в тихия океан при всяко отпътуване на транспортния кораб прогрес.

Произведената в Русия помпа обаче отказа и космонавтите трябваше да чистят тоалетната ръчно по 4-5 пъти на ден. Новата помпа бе доставена със совалката "Дискавъри", който извърши еднодневно пътуване до космическата станция. На струващата 100 милиарда космическа база има само една тоалетна и тя е в руския отсек на станцията.

На "американска територия" такова съоръжение няма, а и астронавтите от совалките, които редовно извършват полети до станцията, предпочитат нейната тоалетната, защото на совалката тя е твърде тясна и неудобна.

Руското командване на полета призна, че дори е имало вариант екипажът на Международната космическа станция да бъде върнат на Земята заради невъзможността да извършва естествените си нужди.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето