В търсенето на ценности иманярите рядко унищожават изцяло, но почти винаги нарушават необратимо археологическите обекти, към които ги отвеждат външни белези и стари карти. Такъв е и случаят със селищната могила край село Петко Каравелово, която изследват археолози от Търновския музей. Причината да започнат незабавни разкопки на планирания за по-късен етап обект станали именно иманярите.
Археолозите са категорични, че въпреки изкопаните коридори в обекта иманярите са си тръгнали от там с празни ръце.
При последната акция на полицията във Велико Търново десет от задържаните 12 души - от различни градове на страната, остават зад решетките за 24 часа.
„Бяха открити 250 антични сребърни монети, 2380 бронзови, близо 480 различни накити и апликации, фигури, пръстени, средновековни кръстове и предантични керамични съдове, както при претърсването бяха иззети четири металотърсача", обясни Марияна Христова, говорител на ОДП- Велико Търново.
На практика притежанието на металотърсач не е престъпление. За нарушение на закона обаче се счита намирането и задържането на предмет с културно-историческа стойност. Ако предметът бъде предаден доброволно в полза на държавата, обвинение няма.
„Дори и да погледнем всичките ни известни тракийски съкровища, почти не се знае какъв е техният контекст. Те са намирани или от някои, които са си копали за нещо, и после са донесени, или в последствие. А това за археологията просто е един ням предмет", казва Александър Чохаджиев - уредник в Отдел „Археология" към РИМ.
Според археолозите липсата на категорични правила относно търговията с движими ценности все още позволява на иманярите да провеждат и колекционерските си сбирки, известни повече като борса за антични монети. Затова окуражени, иманярите надали ще спрат набезите си.