Медицинската помощ от разстояние да се регламентира и да се извършва чрез Националната здравноинформационна система, предлагат от Министерството на здравеопазването.
Адвокати обаче са обезпокоени, че изискванията са толкова строги, че на практика може да блокират консултациите от разстояние.
Като майка на 9-месечно бебе Никол често общува с лекаря му по телефона. Това пести време и на лекарите, казва д-р Александър Атанасов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Ако това не се извършва, пациентът трябва да отиде да си вземе резултатите на хартия, да се върне обратно в кабинета и аз като един вторичен преглед да му напиша какво да прави“, обясни той.
В наредбата обаче са предложени сериозни технически изисквания - като сигурна и изолирана компютърна мрежа с ограничен достъп и стабилна връзка с минимално забавяне.
Д-р Атанасов има само лаптоп и телефон и се тревожи, че трудно би ги покрил.
„Ако един лекар ще ги консултира от разстояние - той едва ли не трябва да влезе в един високотехнологичен бункер, от който да осъществи връзката незнайно как - защото едно от изискванията е да не е свързан с интернет“, коментира Мария Шаркова, адвокат по медицинско право.
В предложенията е записано още, че консултациите ще се изпълняват чрез канал в Националната здравноинформационна система.
От Здравното министерство казват, че не е предвидено здравно-информационната система да изпълнява телемедицина, но всяка дейност трябва да е отразена в нея.
Проектът все още се обсъжда и всички становища по него ще бъдат разгледани, казват още от там.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK