През 2007 година две старозагорски фирми, свързани помежду си, теглят кредит на обща стойност над 4,1 млн. евро. Като гаранция ипотекират имоти, машини и стока на склад. Според условията на банката, след отпускането на заема следват две години гратисен период. И така се стига до 2009 г., когато са платени няколко месечни вноски. И дотам. А, ипотекираното имущество, оказва се, вече е продадено.
"Установено е, че активите на дружествата, които са били заложени в полза на банката, са били прехвърлени на дружества, регистрирани извън територията на България”, обясни директорът на ОДП - Стара Загора комисар Алекси Алексиев.
Подозренията на полицията са, че в схемата има замесени нотариуси. Изборът на държави за регистрация на новите фирми също не е случаен - Испания, Съединените щати, Белиз, която е офшорна зона. Така заложената като ипотека собственост поема по толкова оплетени пътеки, че проследяването им е почти невъзможно.
"Проведена е мащабна операция в Пловдив, Търново и Стара Загора. Открити са множество документи, които потвърждават прехвърлянето на собствеността и търговските сделки, извършени от трите лица”, каза още комисар Алексиев.
Сложността на схемата и начинът, по които е реализирана, кара разследващите да мислят, че в дъното на целия замисъл са хора, които са на "ти” не само с българското, но и с международното търговско право. Засега няма данни в източването да са замесени и банкови служители.