До 30 април тази година младите семейства с ипотечен заем трябва да подадат документи пред НАП, ако искат да приспаднат част от данъците си. Двойките, които живеят на семейни начала и имат ипотечен заем не могат да се възползват от тази преференция.

Оказва се обаче, че данъчното облекчение е недостъпно и за тези семейства, които имат граждански брак и жилище, купено със заем.

Мирослав Методиев няма навършени 35 години, има ипотечен заем за единствено жилище за семейството и има сключен граждански брак. На практика отговаря на законовите изисквания. Договорът за ипотека обаче е сключен преди брачния договор и затова се оказва, че не може да спести от данъци:

За мен това е някакъв вид дискриминация, заяви Мирослав. Другото семейство с какво е по-различно, четейки закона в обратния ред, т.е. ако гражданския брак е сключен преди договора за ипотеката нима те ми определят как да живея преди да сключа гражданския брак, продължава Мирослав.

От НАП обясниха, че решението не е в полза на сключилите брак след договора за ипотека.

В закона не е уточнена дата, към която трябва да е сключен граждански брак и докато не е уточнена конкретна дата в самия данъчен закон не можем да си позволим неговото разширително тълкуване, заяви Лорета Цветкова, главен експерт по приходите.

Така хора като Мирослав не могат да си приспаднат пари от данъците. Ако искат да хитруват обаче могат да преодолеят несъвършенствата на закона. Например, при рефинансиране на заема за ипотека ще има нов договор. Неговата дата ще е след датата на сключения граждански брак и хората ще могат да се възползват от преференциите.  
Иначе статистиката показва че малко над 5000 семейства през изминалата година са се възползвали от данъчните преференции. Средната спестена сума за семейство е около 360 лева.