Днес е Еньовден – денят на лятното слънцестоене, един от най-важните летни празници в народния календар на българина.

С него са свързани много вярвания за слънцето, водата и лечебните растения. Смята се за патронен празник на билкарите.

Православната църква отбелязва рождението на свети Йоан Кръстител.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вярва се, че в нощта срещу Еньовден билките са най-лековити, затова рано сутринта на Еньовден моми и жени събират билки, които използват за лек и през цялата година.

Според народната традиция от Еньовден бавно започва да наближава зимата — казва се „Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг“. Вероятно е свързано с това, че светлата част на деня постепенно започва да намалява.

Вярва се, че сутринта на празника, когато изгрява Слънцето „трепти и играе“ и който види това, ще бъде здрав през годината.

Според вярванията преди да „тръгне към зима“, слънцето се окъпва във водоизточниците и прави водата лековита. После се отърсва и росата, която пада, е с особена магическа сила. Затова всеки трябва да се умие преди изгрев в течаща вода или да се отъркаля в росата за здраве.

За Еньовден е характерно „грабенето“ (краденето) и „маменето“ на плодородието от нивите и добитъка, макар че ритуалът се прави и на Гергьовден. Казват, че жени (баятелки, магьосници) отиват на чужда нива, събличат се голи и извършват различни ритуали. Тогава стръковете на нивата им се покланят. Прав остава само един стрък и това е царят на нивата.

Тогава магьосницата го откъсва и го носи на своята нива или на нивата на този, който е поръчал „краденето“. Вярва се, че с царя тръгва и плодородието на нивата. За предпазване от такова „открадване“, срещу празника стопанинът сам жъне своята нива в средата или в четирите ъгъла, за да я намери „житомамницата“ вече „обрана“.

Сутринта по китката гадаят за здравето на този, комуто е наречена. Еньовските китки и венци се окачват на различни места из дома и през годината ги използват за лек — с тях кадят болните, запойват ги или ги окъпват с вода, в която са топили китките или венците. С тревите и цветята, набрани на празника, увиват голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве. Той също се запазва и се използва за лекуване. 

На този ден имен ден празнуват хората с имена Еньо, Йоан и Йоана, Яна, Биляна и всички носещи имена на билки. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK