„Защото се вижда, че се увеличава броят на лицата с по-дълга временна неработоспособност, т.е. това са точно истинските хора, които боледуват, а намалява относителният дял на лицата, които са до 3 дни", каза Христина Митрева, управител на НОИ.
Всяка година се обжалват хиляди болнични листове. Само през миналата са обжалвани около 13 хиляди и 500 болнични листове. От тях около 4 200 са отменени, т.е. доказано е, че са фалшиви.
Как става това - установено е, че лицето, което е в болничен, всъщност е извън страната. Или пък болничния лист не е бил вписан в амбулаторната книга. Скоро за лова на фалшиви болнични ще помагат два регистъра, които ще съдържат данни за всички работодатели и за джипита, издали свръх много болнични листове.
Д-р Светлана Манолова, общопрактикуващ лекар, коментира за bTV, че ако издаде болничен, без пациентът да е болен, хипотетично няма да я хванат. Един достатъчно интелигентен лекар, знае как да си подготви документацията", каза д-р Манолова.
Много от пациентите признават, че искат болничния по съвет на своя работодател - един вид антикризисна мярка, вместо съкращения. От НОИ обаче не приемат тази хипотеза.
"От една страна ползват програмите за намалено работно време, т.е. и там държавата ги подпомага, а в същото време пускат работниците си в болничен", каза Митрева.
Случаите на злоупотреби от страна на работодателите вече са предадени на прокуратурата.