"Морално ли е да се харчат милиони за нещо имагинерно? И ако толкова ни е лъскан имиджът, защо тогава ни спряха еврофондовете по това време?". Въпросите зададе земеделският министър Мирослав Найденов, който бе набеден за един от главните виновници, намесили двойката Станишев-Янова в скандала "Хохегер".

Половинката на червения лидер заплаши със съд хората, хвърлили сянка върху реномето й. Министърът обаче не се съгласи с обвиненията и изпрати намеренията на ПР специалиста зад граница: "Темата се отвори в австрийското общество и по тази логика Моника Янова трябва да съди австрийските парламентаристи и австрийските вестници".

Бившият премиер и жената до него бяха споменати като участници в скандала около разследвания в Австрия за корупция лобист Петер Хохегер. През 2008 година неговата ПР агенция получила поръчка от кабинета на Тройната коалиция да проведе кампания за „лъскане имиджа” на България.

Според австрийския вестник „Ди Пресе” част от парите на българското правителство са отишли в джоба на австрийския вътрешен министър, а останалите се върнали в ПР агенцията на Моника Янова.

Снимка: БГНЕС, архив
Снимка: БГНЕС

На пресконференция в сряда тя отрече участието си в незаконна схема и заяви, че е работила за имиджа на България. Половинката на Станишев обяви, че няма какво да крие и ще предостави на депутатите договорите, които направиха името й често споменавано в последните дни. Червеният лидер пък откри намеса на ГЕРБ в българската следа на скандала.

Според Мирослав Найденов обаче парите са хвърлени на вятъра. "Сега се разследват депутати от австрийския парламент, така че това си е сериозен скандал. Ние сами си петним името", допълни министърът. Той уточни, че Моника Янова е печелила поръчки и при сегашното управление, но е важно как се изпълняват договорите. "Това показва, че няма персонална атака срещу нея", обясни Мирослав Найденов.

Няма репресия, само битовизми

Липсата на лично отношение към ПР експерта бе потвърдена и от депутата от ГЕРБ Димитър Главчев: „Репресия срещу Моника Янова няма. Не ми се иска да навлизам в битовизми - кой до кого е близък и кой с кого се смее”.

Като главни оратори по битовата тема обаче бяха определени вътрешният и земеделският министър. „Цветан Цветанов и Мирослав Найденов започнаха да говорят по балкански”, заяви Антон Кутев от БСП.

Той направи и анализ на цената на доброто реноме: „Имиджът навсякъде струва пари, а политиката се прави с имидж. Ако ГЕРБ бяха дали достатъчно пари, може би вече щяхме да сме член на Шенген”. В отговор Главчев "похвали" лобиста, който Тройната коалиция е избрала: "Петним си името пред Австрия, точно когато искаме да влезем в Шенген".

Цветанов щял да арестува Станишев, ако имал доказателства

Депутатът от левицата подкрепи своя лидер в законността на поставените под въпрос договори: „Мислите ли, че ако имаше престъпление, досега Цветанов нямаше да е арестувал Станишев публично на жълтите павета? Това е кампания срещу него”.

Кутев обясни, че държавните пари са дадени за доброто представяне на Меглена Кунева, Сергей Станишев, Николай Василев и други пред европейски политици. Според него в момента "нискобюджетният цирк Цветанов" се опитва да отклони вниманието на хората от истинските проблеми.

От ГЕРБ обаче продължават да настояват за създаването на анкетната комисия по случая, тъй като тя била нужна на обществото - за да знае за какво и как са похарчени парите от техните данъци, уточни Главчев.

Той цитира одитния доклад, с който Сергей Станишев се опита да обясни как всички обществени поръчки, дадени от неговия кабинет, са били проверени от Сметната палата. "Изплатени са малко над 2 млн. лв. и одиторите изказват съмнения, че тази сделка е рентабилна за държавата". Депутатът обясни, че тези данни се намират в прокуратурата от 2009 година, но досега не им е обърнато внимание.