През изминалата година всеки ден Световният океан е поставял нови рекорди за по-високи температури. Това показват данни на Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA).

„Амплитудата, с която предишните температурни рекорди на морската повърхност бяха подобрени през 2023 г., а сега отново през 2024 г., е забележителна“, казва Джоел Хирши, ръководител на отдела за моделиране на морските системи в Националния океанографски център във Великобритания, пред Си Ен Ен.

Средната глобална температура на океана през 2023 г. е била с 0,25 градуса по-висока от предходната година, казва Грегъри К. Джонсън, океанограф от NOAA.

Това повишение е „еквивалентно на затопляне за около две десетилетия в рамките на една година“, допълва още той.

Според учените основните причини за това са глобалното затопляне, причинено от човека, и климатичният феномен „Ел Ниньо“.

Основните последици са върху морския живот и климата по света. Те предупреждават, че затоплянето на Световния океан може да увеличи силата на ураганите и други екстремни метеорологични явления, включително горещи вълни и обилни валежи.

Коралите избеляват

Снимка: Getty Images

Високите температури на океана могат да се окажат катастрофални и за морските корали. Затова миналото лято на 2023 г. водолази започнаха да местят цели колонии от корали на по-дълбоки места в океана, където няма да им е толкова топло.

В началото на този месец австралийските власти обявиха седмо поред „масово избелване“ в Големия бариерен риф в Австралия. Това е явление, причинено от климатичните промени, при което коралите губят цвета си.

Когато температурите на водата са по-високи, коралите започват да изхвърлят водораслите, които живеят в тъканите им, и така стават напълно бели. Те могат да преживеят избелването, но са подложени на по-голям стрес и има възможност да не оцелеят.

Данните от инструмента за наблюдение на кораловите рифове на NOAA показват, че проблемът е извън пределите на Австралия и че през следващите няколко месеца светът може да се сблъска с четвърто глобално масово избелване на коралите.

Ураганите зачестяват

Снимка: Reuters

Топлите океани създават предпоставки за по-силни урагани.

„Колкото по-топъл е океанът, толкова повече енергия за подхранване на бурите има на разположение“, казва пред Си Ен Ен Карина Шукман, океанограф във Франция.

Температурите в северната част на Атлантическия океан, която е ключова за образуването на урагани, са невиждани досега. Това изненадва учените, които все още се опитват да разберат причините за промените.

„Ако високите температури на океана се запазят през втората половина на 2024 г. и се развие феноменът "Ла Ниня" - противоположният на "Ел Ниньо", това ще увеличи риска от много активен сезон на ураганите“, казва Хирши.

Около 90% от излишната топлина в света, създадена от изгарянето на нагряващите планетата изкопаеми горива, се съхранява в океаните.

„Ел Ниньо“ отслабва и според прогнозите ще се разсее през следващите няколко месеца, което може да изравни рекордните температури в океана, особено ако го замени охлаждащият ефект на „Ла Ниня“.

„В миналото температурите на повърхността на Световния океан са се понижавали след преминаването на "Ел Ниньо“, казва Шукман.

Той добавя, че в момента е невъзможно да се предвиди кога температурата ще спадне под рекордните нива.