България отбелязва напредък с 12 места в годишната класация за свобода на медиите на „Репортери без граници“ (RSF) за 2024 година. Страната ни вече е на 59-о място, става ясно от новото подреждане, публикувано в Световния ден на свободата на печата. 

Подобрението на медийната среда у нас се обяснява с факта, че през изминалата 2023 г. България е била управлявана от правителството на Николай Денков, което е демонстрирало желание да осъществява реформи в областта на свободата на словото. Като още един факт международната организация посочва и бързата реакция на институциите относно полицейското насилие над журналисти.

Въпреки напредъкът обаче страната ни продължава да е сред последните в рамките на Европейския съюз – защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и сигурността все още са сравнително ниски. По-назад в класацията са само Унгария, Кипър, Малта и Гърция. 

Снимка: Скрийншот \"Репортери без граници\"

"Изключително важно е да се има предвид, че наблюдаваният период е до края на януари тази година. Шефът на бюрото "ЕС и Балкани" Павол Салай, настоя да уточни за bTV: България се изкачи нагоре, защото последното редовно правителство се ангажира със свободата на медиите". Според него обаче все още липсват конкретни мерки, а и независими медии и разследващи журналисти у нас продължават да са жертви на съдебни процеси-шамари. Затова и България е едва 23-та от общо 27-те държави-членки на ЕС", коментира кореспондентът ни в Брюксел Десислава Минчева.

"2024 година е рекордна по брой избори в света. В този контекст "Репортери без граници" алармира, че "руската пропаганда, дезинформацията и националните политически сили, които ги разпространяват, са най-голямата опасност за европейските медии". Сред най-застрашените са изборите в Унгария, Словакия и нашата страна. Месец преди европейските избори, "Репортери без граници" призоват кандидатите за евродепутати да поемат категоричен ангажимент срещу дезинформацията и фалшивите новини, независимо дали изкуствен интелект е намесен в създаването на съдържанието", посочи още Десислава Минчева.

На първа позиция остава Норвегия, а челното трио допълват Дания и Швеция. Държавите, където състоянието на медийната свобода се оценява като добро, са европейски, а почти всички – без Португалия, се намират в Северна Европа. На дъното на подреждането са Афганистан, Сирия и Еритрея, където политическият индикатор се е сринал.

Глобалният рейтинг на "Репортери без граници", в който са включени 180 държави, е, че в световен мащаб се влошават натискът и заплахите, идващи от политически лица. Анализаторите предупреждават за свиване на подкрепата и уважението към медийната независимост и увеличение на натиска от страна на държавни и други политически играчи.

Рекорден брой нарушения срещу журналисти и медии са отчетени и във войната в Газа, където живота си са загубили над 100 журналисти. Окупирана и под постоянен обстрел, Палестина заема 157-о място от общо 180 държави и територии, наблюдавани през 2024 г., като в категорията сигурност се намира сред последните 10 държави, съобщават от организацията.

Снимка: Скрийншот \"Репортери без граници\"

Сърбия отбелязва спад със седем места, стигайки до 98-о място. Според “Репортери без граници” медиите в Белград разпространяват пропагандата на Кремъл, а властите заплашват руски журналисти в изгнание.

Самата Русия е на 162-ро място, а Украйна заема 61-во. Организацията за трета година посочва, че войната, която руският президент Владимир Путин води срещу Украйна, сериозно се отразява на сигурността на медиите и журналистите в страната.

Виетнам, Китай и Северна Корея пък вече не са в дъното на класацията.

В заключение от "Репортери без граници" отбелязват, че се очаква много силен натиск във всички региони на света, където през тази година ще се състоят избори. Пример за такава страна е Словакия, където в навечерието на изборите тази пролет бе разпространен, генериран с изкуствен интелект аудиозапис с гласа на журналистката Моника Тодова, чиято цел бе да повлияе на изборните резултати.

Според организацията при липсата на регулации за използването на генеративен изкуствен интелект могат да се очакват и други подобни случаи на предизборна дезинформация посредством манипулирани записи.