Еуфория завладя Съединените щати около предстоящото слънчево затъмнение. То е първото за тази година и може да бъде наблюдавано на 8 април, като ще премине през Мексико, САЩ и Канада.

63-годишната американка Летиция Ферер трепетно го очаква. Нейното хоби е лов на слънчеви затъмнения. Досега тя е успяла да види 20 пълни закривания на слънчевия диск.

Снимка: bTV

Първото ѝ преживяване е през 1991 година в Мексико. Оттогава Летиция е обиколила всички контитенти и океани без да изпусна нито едно. Казва, че е пристрастена и животът ѝ се измерва в броя на уловените слънчеви затъмнения.

„Това е визията ми за моя живот. Искам да видя всяко слънчево затъмнение, което ще има на планетата. Имам карта на всички от 2010 до 2060 година. Така че идвам, изследвам всяко едно и после си казвам: „Ок, това го видях! Сега очаквам другото“, разказва Летиция Ферер.

Снимка: bTV


За предстоящото пълно слънчево затъмнение Летиция и съпругът ѝ няма да обикалят земята, защото ще могат да го наблюдават от дома им в Далас. За последен път пълно слънчево затъмнение в щата е имало преди два века – през 1878 г.

Снимка: bTV

„Приятели и семейството ми знаят, че предстои слънчево затъмнение и казват: „Летиция ще е там, Летиция ще е там“, споделя жената.

Летиция се надява да доживее до 103 години, за да види своето 50-то пълно слънчево затъмнение.

Слънчевите затъмнения се случват само във фазата на новолуние, когато Луната се намира между Земята и Слънцето. По време на слънчево затъмнение Луната хвърля сянка върху Земята и закрива гледката ни към Слънцето.

Снимка: БГНЕС

Въпреки че слънчевите затъмнения се случват толкова често, колкото и лунните, те всеки път се виждат от толкова малка площ на Земята, че е много по-рядко можем да ги наблюдаваме.

Явлението е толкова специално, защото пълно слънчево затъмнение ще може да се види отново на територията на САЩ едва през август 2044 г., а пръстеновидно затъмнение, при което Луната не може да закрие напълно Слънцето, ще се появи отново в тази част на света едва през 2046 г.

Очаква се фазата на пълно слънчево затъмнение да продължи два пъти по-дълго, отколкото през 2017 г., тъй като Луната в момента е по-близо до Слънцето.

Пълното слънчево затъмнение ще се наблюдава само в Тихия океан, Северна Америка и части от Атлантика. То ще навлезе в континенталната част на Северна Америка някъде към 21:00 часа българско време.