Пълното слънчево затъмнение през тази година e на 8 април и ще премине през Мексико, САЩ и Канада. Явлението предизвика паника в по-голямата част от Северна Америка, като хората бяха предупредени да се запасят с храна, вода и гориво.
В дните преди затъмнението град Ниагара Фолс в Канада пък обяви извънредно положение заради очакваните тълпи на място.
С наближаването на явлението училищата в Източна Канада предприемат мерки, за да гарантират, че учениците няма да бъдат в училище по време на пълното слънчево затъмнение на 8 април, като отменят учебните занятия или избират ранното им прекратяване.
Те се опасяват, че децата могат да увредят очите си, като гледат директно към слънцето, или че тъмнината в средата на следобеда ще направи прибирането им у дома опасно.
Според НАСА единственият момент, когато е безопасно да гледате слънцето без защита на очите, е по време на пълното слънчево затъмнение, или кратките моменти, когато Луната напълно блокира слънчевата светлина и не се вижда никаква слънчева светлина.
Очаква се това да продължи между 3 и 4 минути на 8 април.
В противен случай от НАСА съветват да се носят сертифицирани очила за затъмнение в тези няколко минути и предупреждават, че слънчевите очила не могат да заместят очилата за затъмнение, които са 100 000 пъти по-тъмни и отговарят на международния стандарт за безопасност.
Лещите на очилата за слънчево затъмнение са изработени от черен полимер или смола, наситена с въглеродни частици, което блокира почти цялата инфрачервена и ултравиолетова светлина. За разлика от тях слънчевите очила не блокират инфрачервената радиация.
Пътят на лунното затъмнение ще премине през градове и села в Онтарио, Квебек, Ню Брунсуик, Нова Скотия, остров Принц Едуард и най-големият канадски остров - Нюфаундленд.
Още опасности
Канадският регион Ниагара обяви извънредно положение на 29 март преди рядкото пълно слънчево затъмнение на 8 април, което се очаква да събере огромни тълпи в районите на популярните водопади в региона и около тях.
„Обявяването на извънредно положение укрепва инструментите, с които регионът разполага, за да гарантира здравето и безопасността на жителите и посетителите и да защити инфраструктурата при всеки сценарий, който може да възникне“, се казва в прессъобщение на регион Ниагара, цитирано от Ройтерс.
Ниагарският водопад, разположен на канадско-американската граница, е ключово място за наблюдение на затъмнението и много хора ще пътуват дотам само за да мога да видят явлението от едно от природните чудеса на Северна Америка.
Кметът на град Ниагара Фолс в Онтарио - Джим Диодати, прогнозира най-високата посещаемост в града досега. Той очаква около до 1 милион души в сравнение с 14-те милиона, които обикновено го посещават през цялата година.
Регионът също така ще промени някои от програмите и услугите си и ще затвори някои обекти, за да запази трафика по пътищата на 8 април.
В САЩ също се обсъжда затварянето на учебни заведения и някои щати призоваха гражданите да се запасят с храна и гориво. Причината обаче не е апокалиптична, а за да се избегнат струпвания и опашки по пътищата и в затворените пространства.
Какво да очакваме?
Слънчевите затъмнения се случват само във фазата на новолуние, когато Луната се намира между Земята и Слънцето. По време на слънчево затъмнение Луната хвърля сянка върху Земята и закрива гледката ни към Слънцето.
Въпреки че слънчевите затъмнения се случват толкова често, колкото и лунните, те всеки път се виждат от толкова малка площ на Земята, че е много по-рядко можем да ги наблюдаваме.
Явлението е толкова специално, защото пълно слънчево затъмнение ще може да се види отново на територията на САЩ едва през август 2044 г., а пръстеновидно затъмнение, при което Луната не може да закрие напълно Слънцето, ще се появи отново в тази част на света едва през 2046 г.
Очаква се фазата на пълно слънчево затъмнение да продължи два пъти по-дълго, отколкото през 2017 г., тъй като Луната в момента е по-близо до Слънцето.
Тези, които се намират точно в централната линия на пътя, ще видят пълно затъмнение с продължителност между 3 и 4 минути, посочват от НАСА.