Археолози откриха рядко ранносредновековно гробище в Уелс, Великобритания. Предположенията са, че то датира от VI или VII век, като до момента са разкопани 18 от приблизително 70 гроба, съобщава Би Би Си.

Скелети на 1500 години

Гробището изправя учените пред множество въпроси. Някои от добре запазените скелети в него са открити в необичайни позиции и с неочаквани артефакти около тях.

Мястото се намира в незабележимо поле в двора на замъка Фонмон, близо до края на пистата на летището в Кардиф.

В продължение на две лета екипът от учени внимателното е премахвал почвата, за да стигне до гробовете. И въпреки че скелетите са на около 1500 години, те са в добро състояние. Череп, който току-що е бил изкопан, дава улики за това как тези хора са живели и работили.

Използвали зъбите си като инструмент за текстил, кожа, кошникарство

„Имаме някои зъби, които са много износени по някакъв „забавен“ начин, който може да показва използването на зъби като инструменти. Може би в работа с текстил, кожа или кошничарство, при която са дърпали нещо през предните си зъби“, коментира Самър Кортс, археолог от Университета в Рединг.

Някои от скелетите представляват пъзел, лежат в най-различни позиции - легнали по гръб, поставени настрани или дори в клекнало положение с колене, прибрани към гърдите.

Археолозите не са сигурни какво означава това. Използвано ли е гробището за дълъг период от време, тъй като погребалните практики са се променяли, или по чрез позицията на телата им някои хора са били маркирани като различни.

Предметите, открити около гробовете, също са изненадващи и показват как животът в средата на първото хилядолетие е бил много различен от сегашния.

Намерени са фрагменти от съдове и чаши, както и трески от издялани и изгорени животински кости.

Един от откритите предмети вероятно е вдъхвал живот на тази общност - малко издълбано колче, което може да е било използвано като маркер за отбелязване на точки в игра.

Място за събиране на общностите

Д-р Анди Сийман - специалист по ранна средновековна археология от Университета в Кардиф и ръководител на екипа, казва, че за разлика от сегашните гробища разучаваното не изглежда просто като място за изхвърляне на мъртвите.

„Склонни сме да мислим за гробищата като за затворени пространства, които не посещаваме, но те вероятно са имали доста централно място за живота в миналото“, коментира той.

„Това не е било просто място за погребване на хора, но е място, където общностите се събират - те погребват мъртвите си, но също така предприемат други форми на дейност и социални практики, включително ядене и пиене и празнуване“, посочва още специалистът.

Достъп до висококачествени вносни стоки

Най-объркващо обаче е, че откритите тук артефакти предполагат, че тези хора далеч не са били обикновени.

„Това е парче ръб, конусовиден съд с форма на сладолед – много фин материал, много фино стъкло. Това е наистина хубава находка“, казва Анди Сийман, докато се възхищава на фрагмента.

Той смята, че тя е от района на Бордо във Франция. И това не е единственият внесен артикул - екипът е открил и части от керамика, вероятно от Северна Африка. Качеството на тези находки предполага, че погребваните хора са били с висок статус.

„Имаме доказателства, че хората тук са имали достъп до много висококачествени вносни стоки, които са могли да получат само чрез търговски или обменни мрежи, от много богати хора, които са ги доставяли“, коментира Тудур Дейвис от Университета в Кардиф.

Необходими са допълнителни изследвания, за да се установи точният период, в който гробището е било използвано, а ДНК анализ ще разкрие повече за скелетите, погребани там.

Гробището може да предостави моментна снимка на времето - както за всеки индивид, така и за общността като цяло, помагайки да се хвърли повече светлина върху една епоха, за която все още знаем много малко.