Животът на 29-годишната Петя беше спасен преди две години при сплит трансплантация във Военномедицинската академия. За новородената ѝ дъщеря в продължение на 43 дни се грижиха лекарите в "Майчин дом".

Всичко започва, когато била едва на 13 години, когато ѝ поставят диагнозата "първичен склерозиращ холангит" в крайна фаза - възпалително автоимунно чернодробно заболяване, което нелекувано, води до фатални последици - чернодробна недостатъчност и рак на черния дроб.

„2019 година беше най-критично - август месец, преди Голяма Богородица беше чернодробната кома, в която изпаднах. Енцефалопатията. Във ВМА ме приеха. Тогава професорът от интензивно, който е бил, е казал, че нещата са много зле и едва ли не родителите ми да се подготвят за най-лошото. Което е било и най-тежкият момент за тях най-вероятно. Да чуеш, че детето ти може да не оцелее. И на Голяма Богородица аз се събудих. Както и да звучи, за мен това е моето чудо. Успях да събера сили и се събудих. И продължих да се боря“, разказа месец след трансплантацията Петя.

Снимка: bTV

Така Петя е включена в листата на чакащите за трансплантация.

Докато чака, за състоянието ѝ се грижат проф. Кацаров, д-р Томова и целият екип гастроентеролози на ВМА.

„Д-р Томова ми се обади, тя ми е лекуващ лекар, за което ѝ благодаря. Тя каза -  "Пете, кога можеш да тръгнеш за София, имаме ситуация“. Аз дори не си помислих, че става въпрос за донорска ситуация“, добави тя.

Половин час по-късно Петя вече пътува към София и към своето спасение. В деня на Свети Димитър Чудотворец, екипът на проф. Никола Владов извършват за първи път разделяне на донорски черен дроб – за да спасят не един, а два живота.

Снимка: bTV

В продължение на 6 часа лекарите дават всичко от себе си, за да спасят Петя. Благодарна е на лекарите спасители. И на семейството, което в тъгата си, е направило добро. Донорът е 24-годишно момиче от Пловдив.

„И мога да им кажа само, че тяхното момиче ще живее с мен. И ще живее, както трябва да живее – пълноценно“.

Година и половина след животоспасяващата трансплантация, Петя научава, че е на път да сбъдне втората си най-голяма мечта – да стане майка.

„Още преди самата трансплантация съм питала един ден дали ще мога да имам деца. Защото от малка си мечтая да стана майка. В крайна сметка се радвам, че нямаше никакви проблеми. Около година след трансплантацията получих "зелена светлина", че нещата са наред с мен, организмът ми е приел органа.

Когато лекарите, спасили живота й, разбират, че техният специален пациент Петя очаква дете, я пренасочват към болница "Майчин дом", за да бъде под постоянно наблюдение.

Снимка: bTV

„Обади ми се проф. Владов, когато Петя беше в пети месец на своята бременност. Аз бях помолен аз да следя нейната бременност, което се и случи. Такива пациентки са предизвикателство и от акушерска гледна точка. Рисковете могат да бъдат най-различни. Най-вече от имунологично същество, защото едни от най-тежките усложнения са, когато имаме автоимунни реакции. Различна са и са животозастрашаващи, касаещи живота на майката. Затова трябваше да се наблюдава много прецизно. И за радост, имаме едни щастливи родители и едно прекрасни бебе.“, обясни проф. Иван Костов, акушер-гинеколог в СБАЛАГ „Майчин дом“.

А бебето се появява на бял свят по-рано от предвидения термин -  в Деня на Свети Мина – закрилника на семейството. 

Снимка: bTV

Бебето остава 43 дни в "Майчин дом", където екип от специалисти се грижат за нея, докато е напълно готова за живота си извън болницата. Денят на изписването е два дни преди Коледа. Това, което Петя не знае, е, че освен бабите и дядовците на новородената Рая, за изписването на бебето са дошли и нейните лекари-спасители от Военномедицинската академия.

Снимка: bTV

А в календара на чудесата Петя вече е отбелязала своите три чудеса - на Света Богородица тя се буди от чернодробната кома, в Деня на Свети Димитър спасяват живота й  с трансплантация и  Денят на Свети Мина – дава живот на Рая.