Бивш полицай с доживотна присъда за убийството на родителите си, се предаде след драматични преговори. Близък негов приятел е водил преговорите с него. Още в самото начало било преценено, че ситуацията е рискова, което наложило намесата и на психолози.

„Още в самото начало имаше информация, че има голям риск за барикадиралият се да има суицидно поведение. От друга страна, се прецени, че ако се предприемат силови мерки, има вероятност да пострадат служители на МВР. Ето защо в тази ситуация се взе решение в тази ситуация да се действа мирно“, обясни Иво Бешев, директор на Института по психология към МВР.

Той разказа още, че негов близък човек е водил комуникацията, като психолозите са го наставлявали през цялото време.

„Когато пристигнахме на място, там вече имаше служител на пловдивската дирекция. Негов доверен човек вече провеждаше разговори с него. Нашата задача всъщност беше да комуникираме с барикадиралия се Венцеслав Караджов чрез това лице“, поясни Нели Костадинова, началник сектор в Институт по психология към МВР-Пловдив.

От думите ѝ стана ясно, че „Караджов е отчаян човек, който се чувства притисват в ъгъла и няма какво да загуби“.

Той казал, че ако има навлизане от страна на МВР в неговия имот, „няма да се случи нищо лицеприятно както на него, така и на полицаите“.

„Имахме информация, че той е въоръжен. Нашата задача е да не подлагаме на съмнение това, защото всичко е възможно. Ето защо ние сме реагирали на базата на тази информация и сме работили с този риск, който може да съществува“, поясни Нели Костадинова.

Основната идея била да се изчака и да се говори през цялото време с Караджов. Стратегията на психолозите в такава ситуация е да се изчака колкото се може по-дълго време, за да се снеме напрежението и да не се стигне до негативен край.

„Не сме комуникирали с него след задържането му“, каза още Нели Костадинова.