Постепенно София противоепидемичните мерки в София ще бъдат разхлабени, като отварянето на част от парковете е първата стъпка (б.р. в момента има достъп до 10 парка). Това обяви в „Лице в лице“ кметът на града Йорданка Фандъкова и допълни, че се предвижда отваряне на още зелени пространства. Тя даде пример в парк „Възраждане“ и „Св. Троица“.
„Работим и за отварянето на Витоша, но това зависи от нашата лична отговорност. Видяхте какво стана с пазарите. Трябват ни няколко дни да видим как се справяме с парковете, за да получим разрешение. Надявам се за другата седмица“, допълни Фандъкова.
Столичният кмет уточни, че екипът ѝ два дни е подготвял организацията за достъп до парковете в София. По думите ѝ над 120 души следят за спазването на противоепидемичните мерки.
„Мярката беше насочена към децата, защото в ситуация на извънредно положение, най-засегнати са от физическата и социална изолация са именно те. Имат нужда от повече простор и чист въздух“, допълни тя.
Фандъкова каза, че ежедневно получава запитвания от граждани относно отварянето на парковете, като най-честият въпрос е защо възрастните нямат достъп до зелените площи. Тя припомни, че те са най-уязвимата група и трябва да бъдат пазени. Допълни, че те могат да се разходят по улиците на града, докато за децата е опасно.
„И по отношение на организацията, и по отношение на свикването – първият ден е проблемен. Днес вече ситуацията е много по-добра. Хората са се ориентирали къде трябва да се движат. Ние отворихме определен брой алеи, защото не може на всяка алея да има полицай или служител, който да следи за спазването на мерките“, допълни столичният кмет.
Тя призова посетителите на паркове да бъдат отговорни, да спазват правилата и да носят маски.
Столичният кмет уточни, че в София от години има изграден инсинератор за унищожаване на медицински отпадък, като по време на пандемията от коронавирус се следи изключително стриктно за работата му. Тя беше категорична, че в четирите общински болници в София е създадена организация за работа, като в три от тях са създадени отделения за лечение на коронавирус.
„Медиците са обезпечени с предпазни облекла и всичко необходимо, направихме тестване на близо 600 медици в общинските болници с PCR тестове. В началото бяха установени четирима, които бяха изолирани. Нови заразени медици няма“, коментира тя и добави, че заплатите им са гарантирани.
Относно зоните за платено паркиране в града, Фандъкова посочи, че те засега остават безплатни. Тя допълни, че колегите ѝ настояват да се възстанови плащането за „синя“ и „зелена“ зона, защото има транспортен хаос в столицата по отношение на паркирането.
„Смятам, че поетапно трябва да се възстановят зоните, за да може да се подреди паркирането. Едновременно с това обаче, да увеличим броя на превозните средства на градския транспорт, които отиват в центъра. Целта е да намалим хората, които пътуват с градски транспорт. Въпросът не е в парите, проблемът засяга паркирането и хаосът в центъра“, добави тя.
По думите ѝ кризата се е отразила изключително негативно на бюджета на Столична община, само за месец март загубите възлизат на около 19 млн. лв.