Скиорът, който загина затрупан от лавина на Боровец, е карал без лавинен уред. Гръцкият турист е бил опитен планинар и любител на екстремните спортове, карал е извън обозначената писта в нашия курорт.
И Планинската спасителна служба, и редица експерти в такива ситуации припомнят колко важна е екипировката в планината, особено когато става въпрос за зимни спортове. Лавинните уреди струват по-малко от съвременен смарт телефон, но може да бъде това, което да спаси живота ви.
Лавинният уред е устройство, което непрекъснато излъчва радио сигнал. Той може да бъде прихванат от други уреди в района. Ако карате ски или сноуборд в компания, уредите могат да бъдат превключени на режим „търсене“, за да бъде открит затрупания човек.
Лавинният уред е различен от т.нар. PLP – personal locator beacon или маяк за локация. Второто се използва само за изпращане на сигнали към спасителните екипи.
Експертите съветват да носим лавинния уред близо до тялото си, за да не му позволим да падне по време на инциденти.
Вероятността за оцеляване спада драстично след 10-тата минута и е важно всеки любител на планината да познава в детайли своя уред, за да реагира бързо. И най-важното – винаги трябва да държим уреда в режим „изпращане на сигнал“.
Други важни елементи от спасителната екипировка на всеки планинар са сондата и лопатата за сняг. Лавинните сонди помагат за намирането на пострадал под снега.
Справка на btvnovinite.bg в популярни магазини за ски екипировка показва, че стойността на лавинните уреди в продажба варира от 200 до около 1000 лева за брой – значително по-малко от някои съвременни смарт телефони или умни устройства. С тази разлика, че те спасяват животи.