Започва премахване на имота на Румен Гайтански-Вълка край язовир „Искър”. Катинарът на портата беше прерязан с флекс лично от директора на „Строителен контрол” към Столичната община Цветан Тодоров.

Снимка: Антоан Златков

Имотът на Гайтански вече е достъпен и неговото събаряне е възможно. Отпред обаче има частна кола, която е блокирала входа. Очаква се тя да бъде премахната оттам чрез специализиран автомобил на общината.

От Югозападното държавно предприятие потвърдиха за bTV, че има издадена заповед от директора на ловно стопанство „Искър”, която ограничава достъпа на хора и автомобили на територията на стопанството с цел „намаляване на риска от преждевременно раждане на бременни кошути”, за което разказа БНТ.

Снимка: Антоан Златков

Вчера отново имаше опит за влизане в имота, за да бъде премахнат, но катинарът и автомобилът възпрепятстваха това. Техниката беше повредена от неясни към момента извършители на територията на ловното стопанство, заявиха от общината.

Снимка: Антоан Златков

Това наложи днес да се стигне до принудително влизане.

„Започваме принудително премахване на тези строежи с оглед показване на нулева търпимост към незаконното строителство. Факт е, че бяхме възпрепятствани от собственика на терена от държавното ловно стопанство. Беше поставен автомобил, наложи се влизане със специализирана техника“, каза главният архитект на София Здравко Здравков.

В петък Столичната община започна премахването на три незаконни постройки край язовир „Искър“. Монолитните сгради са на територията на държавното ловно стопанство „Искър“, съобщи кметът на София Васил Терзиев.

Събарянето започна, след като Върховният административен съд потвърди издадените от главния архитект на София Здравко Здравков заповеди за премахване на незаконните постройки.

Изтекъл е и срокът, в който собственикът е имал възможност доброволно и за своя сметка да премахне обектите. Със заповеди на главния архитект на София от 2021 г. и от 2022 г. беше разпоредено на „Био майнинг“ АД с действителен собственик Румен Гайтански и на Югозападното държавно предприятие да премахнат незаконните постройки.

Това са стоманобетонови монолитни сгради, изградени без одобрени инвестиционни проекти и без издадено разрешение за строеж.

Отстраняването на сградата ще струва на общината над 2 милиона лева, които после ще бъдат поискани в съда от фирмата, построила съоръжението.