След като гласуването на законопроекта за Сметната палата в четвъртък беше отложено заради приоритетните за депутатите от 42-то Народно събрание махленски спорове и караници, гарнирани вчера и с неприличния жест на депутат от ДПС, в петък законопроектът беше приет на първо четене минути след началото на работния ден на народните представители с гласовете на БСП и ДПС.

В подкрепа на законопроекта гласуваха 102-ма депутати, 77 бяха „против”, а един се въздържа. Законoпроектът бе приет след прегласуване, поискано от Менда Стоянова от ГЕРБ, която като припомни дебата от три часа вчера, каза че „този нов закон е ретроградна стъпка".

По-рано в петък вчерашния спор от пленарната зала се пренесе в студиото на предаването „Тази сутрин”, където проф. Валери Димитров и депутатът Йордан Цонев противопоставиха тезите си.

„Имаме закон, който е един вид наказателна акция срещу един човек, който 9 години поддържа добро професионално равнище на Сметната палата. Това е отменяне на професионалното начало в Сметната палата. Днес ще бъде Сметната палата, утре ще бъде съдът, вдругиден – прокуратурата”, коментира Павел Гуджеров от парламентарната група на ГЕРБ, която гласува против законопроекта.

„Твърде елементарно се опитвате да заблудите, че искате от специализиран орган да го направите политически. Апелирам всички граждани да погледнат за какво става дума в закона”, допълни колегата му Александър Ненков.

Новият избор на ръководство

Според приетия законопроект, внесен от Йордан Цонев и група народни представители от левицата, Сметната палата е колективен орган, който се състои от 9 души - председател и 8 членове. Председателят и членовете се избират и освобождават от Народното събрание за срок от 7 години. Председателят не може да бъде преизбиран, решиха депутатите.

За председател и членове се избират лица, които имат висше икономическо или юридическо образование с образователно-квалификационна степен „магистър” и професионален опит в съответната област не по-малко от 15 години за председателя и 10 години за членовете на Сметната палата; не са били членове на правителството, народни представители, ръководители на централен или местен орган през последните три години, предхождащи избора; не да осъждани за умишлено престъпление от общ характер и не са лишавани по съдебен ред от правото да заемат определена длъжност.

Народното събрание избира председател на Сметната палата в срок до три месеца преди изтичането на мандата на действащия председател. В 14-дневен срок от избирането му, председателят прави предложение пред Народното събрание за избор на членове на Сметната палата.

Народното събрание избира членовете на Сметната палата в 14-дневен срок от постъпване на предложението. Избраните председател и членове на Сметната палата встъпват в длъжност в деня на изтичането на мандата на лицата, на чието място са избрани. Избраните председател и членове на Сметната палата освобождават заеманите от тях длъжности и прекратяват дейностите, които са несъвместими с тяхното правно положение, до деня на встъпването им в длъжност.

Председателят и членовете на Сметната палата продължават да изпълняват своите правомощия до встъпването в длъжност на техните приемници. Председателят и членовете не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност освен научна, преподавателска или дейност, регламентирана в Закона за авторското право и сродните му права.

Законопроектът цели да възстанови статута на Сметната палата като разпоредител със самостоятелен бюджет - част от държавния бюджет.