Рядкост е парламент, който да не е променял Изборния кодекс, а в 48-ото Народно събрание това става още преди да е връчен първият мандат за правителство.

В правната комисия народните представители закриха Обществения съвет към Централната избирателна комисия. Съветът не е натоварен с изпълнителни функции, а е консултативен орган, чиято основна цел е да съдейства за осигуряване на прозрачност, демократичност и честност в изборния процес.

„За мен единственото обяснение е че някой не иска да се чуе гласа на гражданските организации“, коментира пред bTV Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет.

Според новите текстове гласоподавателят ще решава как да гласува - с хартиена бюлетина или с машина. Разписката, която принтира устройството след гласуването ще се нарича „бюлетина от машинно гласуване". В края на изборния ден, наред с хартиената бюлетина, тя ще бъде преброявана.

Това ще е начинът за определяне на резултата от вота, а не чрез разписката, принтирана от самото устройство.

Броенето на двата вида бюлетини ще се извършва ръчно и ще се наблюдава от камери, които обаче няма да записват. Ако промените бъдат одобрени окончателно и в зала, няма да има район „Чужбина".

А възможност за разкриване на секции за гласуване зад граница ще има при подадени поне 100 заявления, а не както до сега - минимум 40.

„Хартиената бюлетина няма да увеличи значимо избирателната активност“, смята политологът Даниел Стефанов.

„Ако доверието в изборния процес доста последователно се руши, а то се руши когато постоянно се променя изборния процес, тогава хората не отиват да гласуват“, допълни той.

Експертите припомнят, че щом темата с новите правила стане важна за партиите, по всичко личи, че се мисли за избори.