Стотици случаи на линейки на Спешната помощ, които пътуват напразно. Това показват данните на Здравното министерство за миналата година.

Сигналите за спешност постъпват на телефон 112 и после се пренасочват към лекарските екипи, които стават свидетели на куриозни случаи.

Само за 2014 г., при над 1180 от повикванията, не е бил открит адрес, а в близо 7900 не е открит пациент.

Освен ценно време, пътуващите към фалшиви сигнали линейки търпят и финансови загуби. „С минимум, който се разходва като ресурс, лекар, линейка, шофьор и сестра е над 100 лв.”, посочи завеждащият работна смяна в ЦСМП-София д-р Пламен Паликарски.

Лекарят си спомня повикване за блок, който има риск да се срути и към сигнала пътуват четири екипа на Спешната помощ.

„Един психично болен се беше подпрял на блока, друг го видял и помислил, че има проблем, но това ни струваше четири екипа, които загубихме в рамките на половин час", разказа д-р Паликарски.

Средно в Спешната помощ в София постъпват около 200 сигнала на ден. „Много често има самотни хора в София, искат контакт, притесняват се от много високо кръвно”, каза Диана Иванова от Центъра за спешна медицинска помощ в София.

Едва на място лекарските екипи разбират дали повикването е било фалшиво. „Ние, като сме малко екипи, няма как едновременно да сме навсякъде”, посочи д-р Димитър Димов.

Във филиала на Спешната помощ в Горна Оряховица на смяна работят три екипа и три линейки. За 150 000 души.

„Длъжен си да ходиш, записан адрес. От всичките „лъжливо овчарче” може да излезе едно, че е истинско", истъкна управителят на Спешния център в Горна Оряховица Марияна Кирилова.

Лекарите от Горна Оряховица казавт, че ако преди години са получавали по един-два фалшиви сигнала на ден, сега се свеждат до два-три седмично.

Глобите за фалшив сигнал са от 200 лв. до 20 000 лв., но статистика за хора, санкционирани в нарушение - няма.