Енергийният бос Богомил Манчев бе обвинен за подбудителство от прокуратурата. В петък шефът на консултантската фирма по проекта АЕЦ „Белене” - „Риск Инженеринг” бе привикан в Столичното следствие, където се сдоби с новия си статут. По това дело прокуратурата счупи собствения си рекорд при определянето на паричния размер на мярката за неотклонение.

Според държавното обвинение на неустановена дата и на неустановено място Манчев е подпомогнал и подбудил шефа на НЕК да присвои 8 милиона лева държавни пари.

Преди да влезе в сградата на следствието, Манчев отказа коментар, а защитникът му Менко Менков заяви, че клиентът му не е извършил никакво престъпление.

„Цялото фиаско, което се случи преди 2 седмици, то трябваше да бъде облечено в някаква хартия. Е, днеска го облякоха”, обясни по-късно адвокатът Менков.

Преди Манчев следствието напусна изпълнителният директор на "Уорли Парсънс" Събин Събинов, който за кратко бе задържан при акцията „Белене” от преди две седмици. "Уорли Парсънс" е наета за упражняване на строителен надзор при изграждането на централата. По непотвърдена информация той също е с обвинение.

На 20 септември Софийска градска прокуратура, МВР и ДАНС влязоха във фирми, свързани с проекта АЕЦ „Белене”. Бяха извършени обиски на офисите и иззети документи. От държавното обвинение разясниха със сериозно закъснение, че действията са по досъдебно производство за злоупотреби в особено големи размери - НЕК изпащала незаконно 950 000 евро на месец на консултантските фирми „Уорли Парсънс" и „Риск Инженеринг" в продължение на година и половина, въпреки че проектът е бил официално прекратен. Фактът, че проектът е спрян само на хартия обаче е известен на изпълнителната власт и на обвинението още от миналата година.

При акцията освен Събинов за кратко бяха задържани бившите изпълнителни директори на Националната електрическа компания (НЕК) Крум Анастасов и Иво Лефтеров. Богомил Мачев пък коментира от своя страна пред bTV, че акцията срещу него е политическа и зад нея стои човек от БСП, висок 190 см.

„Тогава е бил Добрев, впоследствие е бил Василев и сега е Драгомир Стойнев - и кой трябва да носи? - и тримата, защото договорът днес е валиден. Стойнев може да се прави на ощипан, но договорът е валиден и той ще си го плати. Еманацията на правото това което се случи рано или късно ще се разбие, ние вървим по съдебна процедура и зад този пъзел ще ги видите всички зли човечета - едни по-високо, други по-ниско с користни цели, с политически цели”, заяви Богомил Манчев.

Манчев обяви, че това е атака не само срещу неговата компания, а и вероятно за да може България да загуби по-лесно руския арбитражен иск за един милиард евро.

Еманация за един милион

"Това, което видях днес, е еманация на правосъдието в България", коментира Манчев на излизане от следствието. По думите му виновните са трима министри на енергетиката от 29 март досега – Добрев, Василев и Стойнев. По-късно през деня от прокуратурата не изключиха вариант с обвинения да се сдобият и някои от последните трима енергийни министри.

Той отново заяви, че няма замразяване на „Белене”, има решение за мораториум, което не е приведено в сила.

Според адвоката на Манчев по начина, по който е написано обвинението, трябва да има поне още двама обвиняеми – по всяка вероятност това са Събинов и шефът на НЕК.

Той обясни, че пет прокурора от Софийската градска прокуратура са отказали да подпишат постановлението за привличане на Манчев като обвиняем. Шестият обаче - Емил Петров го направил. Въпросният прокурор бил брат на известния покрай делото „Цонев, Попов, Сантиров” – Петьо Петров.

Прокуратурата е определила гаранция на Манчев в размер на един милион лева. Това е най-високата гаранция, давана досега от държавното обвинение. Преди това рекордът се държеше от Гриша Ганчев и Огнян Донев - 300 000 и 500 000 лева.

Предизвестен провал?

През 2010 година прокуратурата започна едно мега дело за злоупотреби в АЕЦ „Белене”, което постепенно се разклони в няколко различни посоки. Най-сериозните две са за продажбата на старото оборудване на площадката на "Атомстройекспорт" и за транспортирането му към Русия.

Тъй като прокуратурата не успя да открие никакви документи в НЕК за оборудването, през миналата година държавното обвинение изпрати запитване по темата до Русия. Според информация на електронното издание Mediapool от днес Русия е отказала да предостави документацията с мотива, че в офис на "Атомстройекспорт" (АСЕ) е избухнал пожар и книжата са изгорели.

До момента държавното обвинение не е успяло да доведе докрай нито едно сериозно разследване за злоупотреби в енергетиката. Дали ще успее в процеса с „неустановените дата и място”предстои да видим.