Отборът на Атлетико (Мадрид) се класира за първия финал в новосформирания турнир Лига Европа. Испанският тим успя да елиминира Ливърпул след драма на митичния "Анфийлд" и загуба с 1:2 след продължения. Успехът с 1:0 в първата среща на "Висенте Калдерон" обаче отвори пътя на тима на Кике Санчес Флорес към решителния мач за титлата.

Редовното време в Ливърпул също завърши 1:0, но този път за домакините.  Още от самото начало на мача "мърсисайдци" показаха, че са твърдо решени да стигнат до финала и редяха атака след атака към вратата на Атлетико. В 30-ата минута Дани Агер вкара гол, който обаче не бе зачетен заради засада. Джерард също пропусна да открие резултата, но усилията на домакините все пак доведоха до попадение на Алберто Акулани в 44-ата минута.

Странно, но през втората част Рафаел Бенитес дръпна отбора си малко по-назад, за да не рискува допускане на гол. Така логично се стигна до продължения. А те започнаха отлично за "червените" - в 95-ата минута Лукас изведе отлично Бенаюн и израелецът не сбърка, а феновете на Коп-а вече предвкусваха финала.

Всичко обаче свърши в 102-ата минута, когато непростима грешка на Глен Джонсън доведе до центриране към непокрития Диего Форлан, който от пет метра не остави шансове на Рейна. Това попадение шокира домакините, които не успяха да стигнат до чисто голово положение през цялото второ продължение.