Арсенал Саранди спечели титлата на Аржентина за първи път в своята история , след като в мач от последния 19-и кръг се  наложи над Белграно с 1:0.

В същото време тимът на Тигре, който преди кръга имаше равен брой точки с Арсенал, завърши 2:2 с Индепендиенте.

Така Арсенал финишира с 38 точки на върха, изпреварвайки Тигре с 2. След тях се наредиха три състава с по 33 точки- Велес, Бока Хуниорс и Ол Бойс.

Бока беше първи, три кръга преди края, но в последните си три мача спечели само 1 точка и от фаворит за трофея се оказа 4-и, при положения, че преди последните мачове също имаше теоритични шансове за титлата.

Бившият аржентински национал Лисандро Лопес отбеляза единственото и победно попадение за Арсенал Саранди в 28-ата минута, а в 57-ата защитникът на гостите Лусиано Лоло беше отстранен от игра.

"Спечелихме мачовете, които трябваше да спечелим. И заслужено сме шампиони. Искам да благодаря на играчите за всички жертви, които направиха до тук, за да бъде Арсенал на това място", заяви щастливият треньор на победителите Густаво Алфаро.

Арсенал Саранди е нов клуб за аржентинските футболни традиции. Досега техният най-голям успех е промоцията в първа дивизия през 2002-а година, както и спечелената Копа Судамерикана пет сезона по-късно.

Другият претендент за титлата- Тигре, започна доста нервно на собствен терен срещу Индепендиенте, но в меле Карлос Луна откри резултата в 21-ата минута. Гостите, които не бяха замесени в битката за оцеляване или за челните места, направиха обрат с две попадения на Патрисио Родригес още до почивката. Тигре изравни в 81-ата минута от дузпа, реализирана от Диего Моралес, но последните 10 минути не бяха щастливи за тях и мачът приключи с равенство.

По ирония на съдбата и заради особеностите на аржентинската футболна система, освен за титлата, Тигре се бореше и за оцеляване в елита. Все пак те събраха достатъчно точки за последните три години и ще играят и догодина при най-добрите.

Бока, за да стигне до титлата трябваше да спечели мача си с Ол Бойс и да чака загуби на Арсенал и Тигре. "Златисто-сините" обаче прецениха, че няма шансове това да се случи пуснаха в мача само резерви и юноши с цел да се запазят основните играчи за предстоящия финал на Копа Либератодерес. Така логично грандът отстъпи с 1:3.

Мачът Банфийлд- Колон беше прекратен в 81-ата минута при резултат 0:3 заради безредици по трибуните, провокирани от  феновете на домакините.

Гневът на феновете дойде заради слабите игри на Банфийлд, който остана на последно място, а освен това и в класирането на изпадащите остана предпоследен и следващия сезон ще играе във втория ешелон. Другият изпадащ е Олимпо.

Един от грандовете в аржентинския футбол Сан Лоренсо и Сан Мартин (Сан Хуан) ще играят баражи с отбори от 2-а дивизия, за да запазят местата си в елита.

От втора дивизия директно влизат Ривър Плейт и Килмес, а Росарио Сентрал и Институто ще играят в плейофите.