„Нормално е да се повиши цената на природния газ в отоплителния сезон. Световните пазари и световните тенденции вървят нагоре.“ Това каза енергийният министър Владимир Малинов в предаването на bTV „Защо, господин министър“.

Значително поскъпване на природния газ от днес одобри енергийният регулатор. С решение на Комисията за енергийно и водно регулиране от 1 декември цената за мегаватчас синьо гориво без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС става 75,89 лева.

Това е с близо 10,4% повече в сравнение с цената през ноември, която беше 68,75 лева.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Добрата новина е, че цената ще е с 11 лв. по-евтина от всички средноевропейски цени за месец декември. България е осигурена с природен газ, именно хранилището ни в началото на ноември беше запълнено на 100%, към днешна дата на 92%, което означава че имаме 500 милиона кубически метра. Българските домакинства и българският бизнес да бъдат спокойни – количествата, които бяха осигурени, втечнен природен газ, са достатъчни. Българските потребители на природен газ трябва да бъдат напълно спокойни.“, обясни Малинов.

Той увери, че страната ни има възможност да покрие изцяло потреблението на природен газ. 

„Да, цените могат да вървят нагоре. Следим всички процеси. Както знаете, в служебното правителство предприехме мерки за компенсиране на високите цени на природния газ, който беше съхранен в „Чирен“. Ако има такава необходимост, ще анализираме пазара и ще реагираме адекватно“, каза още министър Малинов. 

Той добави, че има достатъчни количества в хранилището „Чирен“ и в Гърция, и Турция.

„Чирен“ е безспорно един значителен проект за България и за региона. Това беше един от проектите, които бяха задвижени по моето управление на „Булгартрансгаз“, тъй като разширението на „Чирен“ е тема от преди 2010 г. Част от свързващия газопровод е въведен в експлоатация, а до края на годината и надземните съоръжения, които са необходими, за да бъде увеличен дневният капацитет, съответно за нагнетяване и добив, ще бъдат актувани и в началото на следващата година ще бъдат въведени в експлоатация“, каза служебният енергиен министър.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK