„Връщането на хартиената бюлетина ще е голяма грешка. Базата на парламентаризма е доверието в изборния процес. Мотивите на избирателя да гласува не са дали гласува с бобче, на машина или хартия. Истинските мотиви да гласува е, че нещо ще се случва по-добре. Той има отношение да вярва, че когато иде да гласува, гласът ще бъде правилно отчетен, няма да вижда задраскани протоколи и оспорени изборни резултати“.
Това заяви в предаването „Защо, господин министър?“ министърът на правосъдието Крум Зарков.
Като член на БСП той припомни, че социалистите са настоявали в 44-ото Народно събрание за въвеждането на пълното машинно гласуване и не разбира защо БСП отстъпва от тази позиция.
Членството му в БСП
„Не съм излизал от БСП. Надявам се всеки социалист да има шансове да взима решения в БСП. Аз съм социалист преди да вляза служебното правителство, ще бъде такъв и като изляза. Нямам намерение да стоя настрани и да гледам. Не съм се чувал с Корнелия Нинова. Говорих наскоро със Сергей Станишев по отношение на Шенген“, категоричен е Зарков.
„Мисля, че заради хората в Министерството на правосъдието се свърши много работа. Тези хора са тук преди мен, ще бъдат и след мен и съм доволен от свършеното. Не се отричам от нито един от дните си, които прекарах с моите колеги и приятели от БСП в битките, които водихме. Надявам се да ги продължат“.
С него не са водени разговори дали да бъде втори път служебен министър на правосъдието, ако се стигне до там.
Ще има ли правителство?
„Предишните Народни събрания лесно избраха председател, но трудно съставиха правителство. Сега се надявам да е обратното. Сега предстои да се съставят комисиите и да се изберат председатели. Надявам се да няма драми там, за да може да започне законодателната дейност“, посочи той.
„Надявах се друг да издигне Вежди Рашидов, ако това е бил единственият вариант. ГЕРБ, БСП, ДПС и „Български възход“ не ми прозвуча добре. Избор трябваше да се направи, имаме председател. Тези четири формации няма да излъчат правителство, но имат и други допирни точи – за хартиената бюлетина“, коментира Зарков.
„Да си представим, че се намери воля да се състави ясна законодателна промяната. На всички е ясно какво трябва да се направи. Предстои приемането на бюджет. Има достатъчно работа, която трябва да се свърши, но не бих се ангажирал с прогноза дали ще има правителство. Да се надяваме, че разговорите няма да текат така, както тези при избора на председател на НС“, подчерта министърът на правосъдието.
Реформата в съдебната система
„Всяко предложение минава през обсъждания, в които участват и магистрати. В 44-ото Народно събрание прокурорите много активно участваха в законодателния процес. Да, трябва да се чуват аргументите по същество. В същото време трябва да ясно, че държавата е тръгнала в посока, при която се поставят ясни рамки на ролята и ефективността на прокуратурата“.
„В предложението е съдия от Върховния касационния съд да разследва главния прокурор. Залагаме обжалване на актовете на прокуратурата, с които тя отказва образуването на производство“, допълни Зарков.
Този въпрос е 2009 година и стои като диагноза за правосъдието, подчерта той.
„Иван Гешев трябва да бъде заменен. Ние сме се чували няколко пъти с него по време на този мандат. Нямам критика към оперативни неща. По отношение на създаването на условия за европрокуратурата срещнах подкрепа. Аз не харесвам Иван Гешев, той не харесва мен“, посочи Зарков.
Антикорупционната комисия
„Новата Антикорупционна комисия няма да бъде бухалка. Този орган ще бъде насочен там, където боли – корупцията по висшите етажи. Няма да има спор кой ще е председател, а петте човека ще са на ротационен принцип. Този орган няма да се избира от парламента, тъй като това означава от определено мнозинство. Ще се избира от парламент, президент и върховни съдии“.
Законите по Плана за възстановяването
27 са законите, които трябва да бъдат прието до края на 2022 година. 10 от тях пише Министерството на правосъдието.
„Те ще бъдат внесени веднага, когато са готови. Те не са нещо, което правим за Европа, а съдържат неща, с които трябва да се подобри живота на българите“, уточни Зарков.
„Един от най-важните закони е този за личния фалит. Той трябва да даде втори шанс и глътка въздух за хора, които заслужават. Човекът се казва Стоян, като него има хиляди. На 30 години се връща в България за операция. Влюбва се тук. Тръгва животът му, но нещата не се получават, както иска. За да запълва месеците взима по 300 лева. На 36 години връзката му се разпада, а им 40 хиляди лева кредити. Той не се отказва, започва да работи. От тогава са минали 10 години. Взимат му всичко, което е над минималната заплата. В момента 40-хилядният му кредит вече е 120-хиляден. С този закон ще направим така Стоян и кредиторите му да се видят, да се разберат и да продължи живота си“.
„Ако не бъдат приети законите, България няма да получи втория транш плащания по Плана за възстановяване", обясни министърът.