Два кораба с български моряци бяха похитени край бреговете на Йемен след началото на войната между Израел и „Хамас“. На борда на кораба „Руен“ има 18 моряци. Осем от тях са българи.
„Разполагаме с информация от първия час след нападението. В постоянна връзка сме с всички институции, които могат да окажат съдействие. За нас е водещо доброто здраве и връщането на сънародниците ни. Със случващото се в Ивицата Газа видяхме, че в цялата област се случват неща, които поставят под опасност сигурността на корабоплаването и международната търговия. Такива действия са неприемливи“.
Това каза в предаването „Защо, господин министър“ с водещ Жени Марчева вицепремиерът Мария Габриел.
„Двамата български моряци от първия похитен кораб „Галакси лийдър“ са в добро здраве. Два пъти е имало контакт със семействата им. Следим ситуацията ежеминутно, за да можем да реагираме. Сънародниците ни са добре“, подчерта тя.
Шенген
„България настоява именно до края на годината да имаме ясна времева рамка за влизане в Шенген. Ние имаме позиция, която е силна заради показателите и фактите“, обясни вицепремиерът.
„Имаме добра координация по отношение на Народното събрание, изпълнителната власт и евродепутатите. Влизайки в Шенген, България ще допринесе затова пространството да стане по-добре функциониращо и по-силно. България разбира вътрешнополитическите ситуации, но ще отстоява извоюваното“, подчерта тя.
„Идеята поетапното влизане в Шенген не е нова. Трябва да се отчетат два аспекта. Ако имаме поетапно присъединяване, което очертава влизане с въздушни, морски и със сухопътни – за нас би дало голяма яснота и да успеем да се позиционираме в края на един процес. Нашите резултати са за сухопътните граници. Трябва да отстояваме това, че ние искаме нещо, което сме заслужили. Държавите, които имат резерви, трябва да знаят, че е добре да разчитат на гласа на България и в следващите месеци и години, когато темата за миграция ще се повдига на европейско ниво“, добави вицепремиерът.
„Не става дума за нови условия с Австрия, а за повече доверие. За нас е важно каквото и да има като допълнителни доброволни мерки, те да допринесат за по-добрата работа на Дъблинското споразумение, да се повдига темата за шенгенското пространство, което има нужда да бъде подобрено“, каза още Мария Габриел.
„Няма основание да смятаме, че ще има разделяне на България и Румъния за Шенген. Изключително координирани сме. Важно е България и Румъния да отстояват заедно позицията си. Унгария не ни е изненадала. Имах разговор с външния министър, в който той много ясно каза, че за тях темата за газа е свързан с националната им сигурност. Ето колко е важно да си надежден партньор. Унгария ясно и по дипломатически път обяви своето искане. Нашата отговорност е да направим всичко възможно, за да няма изненади“.
Конституцията
„Конституцията е върховният закон на една държава. Важно е да кажем, че конституционните промени ще доведат до цялостната промяна на Закона за съдебната власт. Нидерландия каза, че антикорупционните промени са важни за тях. Тези промени са необходими на България, за да имаме основополагащи принципи, отговарящи на най-високите стандарти в Европейския съюз. Това е достъпът до справедливо правораздаване, върховенството на закона и отстояване на правото“, обясни вицепремиерът.
„Не мисля, че има индикации, че може да се повтори грешка от миналото. Процесът е за България и гражданите. След промените ще има много по-голяма яснота за времевата рамка, правомощията и отчетността. Тези теми са важни, защото дават чувство за справедливост и стабилност на българските граждани“.
Между Изтока и Запада
„България е суверенна държава и взима своите решения. Изказването на Мария Захарова не е в унисон с дипломацията и на демократичността. България ще проявява висок тон и високо ниво на дипломация“, коментира министърът на външните работи.
„Личното ми мнение е, че мястото на Паметника на Съветската армия е в музея. Трябва да бъде направено по начин, който не води до ново разделение в обществото“, посочи тя.
„Отнасям се с уважение към президентската институция. Външният министър на България е този, който присъства на Съвета на външните министри, където ясно се дават заключения за последователната подкрепа за Украйна и се дискутират санкциите. За нас е важно в този процес да не оставаме на позиция да дебатираме нещо, което е ясна истина – руската агресия в Украйна беше започната от Русия и Украйна е в правото си да защитава териториалната си цялост. Говорим за формулата за мир на украинския президент Зеленски. България има много по-активна роля в три работни групи, само защото ясно отстоява своята позиция“, категорична бе Мария Габриел.
Кабинетът „Денков-Габриел“
„Формулата е нова. Имаме ротация, имаме правителство. Понякога емоцията е в повече. За шест месеца България ясно отстоява последователната си позиция за Шенген, за еврозоната, Плана за възстановяване, борбата с инфлацията, мястото и ролята на общините, да се обръща внимание на важните социални проблеми – детската болница и борбата с насилието срещу жените. Ако трябва нещо да е по-добро, това е комуникацията. Трябва да се даде видимост на това, което е по-добро“.
„Да се случи ротацията – това е знак на политическа зрялост. Споразумението между двете парламентарни групи е аз да съм министър-председателя. Преди да се случи ротацията има важен момент, в който ще се даде оценка. Важно е с академик Денков да имаме яснота за резултатите на всеки министър, подкрепата му в парламентарните групи и удовлетворението на гражданите. Не виждам повод да излизаме извън споразумението ни преди шест месеца“, подчерта вицепремиерът.
„Отговорното поведение на един бъдещ министър-председател е не да прави смени заради самите смени. Каквато и смяна да има, тя трябва да се основава на резултатите, подкрепата на парламентарните групи. Прекрасно работя с вътрешния министър Калин Стоянов. Постигнатото за Шенген е ясна оценка. Работим в невероятен синхрон. Работата му се оценява в Европа“, каза още тя.