„Нямам никакви политически, икономически, бизнес обвързаности. Това е личен избор и лична покана на г-н Главчев, с който се познаваме от години и имаме прекрасни взаимоотношения. Тази покана беше наистина изненадваща за мен, но въпросът беше „имам нужда от теб“ и това създаде ангажимент и мотивация. На другия ден идва кризата от това дали трябваше да приема предложението, но си дадох сметка, че това има и своите предимства.“

Това каза служебният министър на туризма Евтим Милошев в „Защо, г-н министър“ пред Жени Марчева. 

„Това е първият кабинет, който няма политическа обвързаност. В този ред на мисли това изглежда като кабинета сираче“, допълни Милошев. 

Изказването на Слави Трифонов

След назначаването на Евтим Милошев за министър на туризма Слави Трифонов коментира, че Милошев вероятно е избран, защото сигурно е турист.

„В живота ми със Слави Трифонов ме свързва много голяма биография. Няма да го коментирам, така е избрал – така е казал“, отговори министър Милошев. 

Цените на шезлонгите и чадърите

„Това е част от концесионните и договорите за наем. Това е условие, при което кандидатстващите, когато са получили тези договори, по тяхната оферта са заложили пределна цена на шезлонгите и чадърите, т.е. не могат да надхвърлят тази цена. Пределните цени са заложени в концесионните и договорите за неми“, каза служебният министър на туризма. 

Снимка: БГНЕС

Какъв туристически сезон очакваме?

По думите на Милошев тази година ще имаме устойчив и добър летен туристически сезон.

„Смятам, че ще има ръст – някъде около 15%, а може и по-малко, но между 10 и 15% и това е много добре. Отчитаме, че възстановяването след COVID-19 в България върви сравнително бавно и не с темповете на другите държави“, обясни той. 

Снимка: bTV

Въпреки това Милошев отбеляза проблема с недостига на кадри. Решението му е във вноса на работна ръка от трети страни – Бангладеш, Пакистан, Индия и Таджикистан, където работната ръка е най-евтина. 

„Българите не достигат. Не достигат кадри особено на по-ниските нива. Това е друг проблем с политиката по отношение на издигането на престижа на професиите в туристическата сфера. Сезонността на работата също оказва влияние, защото това е работа, която е само за няколко месеца. Ние вече не сме толкова атрактивна дестинация за работници от Турция, Молдова или Украйна, не сме толкова скъп пазар, както е сърцето на Европа“, допълни Евтим Милошев.

За да се справим с недостига на сезонни работници, депутатите приеха промяна в Закона за чужденците, с която се улеснява издаването на визи. 

 

„Тези консулски служби, през които минава издаването на визи на работници от трети страни, се задъхват. Забавен е процесът, те са малки и нямат голям капацитет. Външно министерство пое ангажимента да вдигне капацитета. 90-дневната виза вече може да се подновява от територията на България. Преди трябваше работникът да се върне в страната, в която му е издадена. Другото нещо е, че след 9-месечната виза, има варианти, при които работникът да остане“, каза министърът на туризма.

Снимка: Ладислав Цветков

По думите му съществува и опасността работниците, идващи от трети страни, да ни подминат и да изберат друга страна.  

„Дали ние сме междинна локация – има го този въпрос, но това остава в сферата на работодателите, които трябва да положат усилия, при подбора на работниците да ги задържат тук и да им създадат среда, да намерят начин, че те да останат. Във всички срещи, които направихме станаха ясни няколко въпроса – националната ни сигурност. Разбира се, че трябва да знаем какви хора влизат. Вносът на работна ръка не трябва да изкривява пазара на българската работна ръка, защото българите са първите, които имат право на труд и след това мислим за всички останалите“, допълни Милошев.

Снимка: bTV

Проблемът със спасителите по Черноморието

„Най-горещият въпрос, който беше повдигнат, бе Наредбата за водоспасяването. Тя е приета в последните дни на предишния кабинет и е влязла в действие на 9 април. Има нещо, което притеснява най-вече концесионерите и наемателите на плажовете. Секторът иска тази наредба да се въведе след 1 януари 2025 г. и този сезон да не бъде засегнат, но наредбата е влязла вече в сила, а предната е отменена. Ангажирал съм се да видим дали може да се направи такова тълкуване, че правоотношения, започнали при старата наредба, да бъдат изведени за този сезон по старата наредба. Още утре ще имам среща с министър Кондева и ще потърсим решение“, каза министър Милошев.

Снимка: iStock

ДДС за туроператорите

От 1 юли ДДС-то за туроператорите трябва да се вдигне от 9% на 20%. 

Снимка: iStock

„Нищо не можем да направим, защото това е законово положение. Може да се разсъждава в посока дали не може при правоотношения, които са започнали при условията на 9% ДДС, поне за този сезон да не се налага туроператорите да плащат тази разлика. Все пак има държавна подкрепа в това отношение, защото деветте процента се плащат само върху маржа, а не върху целия обем“, обясни министърът на туризма.