Италия препъна България по пътя към медалите на последните две големи първенства – Олимпийските игри и Световната лига тази година, след като победи в мачовете за трето място, и сега тимът от Апенините отново се оказа черната котка за нашите национали. Българският отбор отстъпи на италианския на полуфиналите на европейското първенство по волейбол с 1:3 (25:19, 22:25, 15:25, 22:25) на стадион "Паркен" в Копенхаген.

Възпитаниците на Камило Плачи започнаха отлично мача, но постепенно настроението на „адзурите” се повиши и успяха да направят обрат и за пореден път да ни пречупят.

Все пак българският тим ще има шанс да се бори за медал, в случая за бронза. В неделя от 16:00 часа "лъвовете" ще се изправят срещу детронирания еврошампион Сърбия.

До момента България има 5 медала от европейски първенства като 4 от тях са именно бронзови, последният от които бе спечелен преди 4 години.

На финала пък ще се изправят двете най-титулувани страни на континента. 12-кратният шампион Русия и 6-кратният Италия. За Италия това ще бъде втори пореден финал след загубата от Сърбия пред две години, а руснаците ще търсят първа титла след разпадането на СССР.

Цветан Соколов завърши с най-много точки за България – 20, но този път не той бе най-резултатен в мача, тъй като Лука Ветори реализира 21.

Стартът на мача бе повече от перфектен за българския отбор. Националите ни започнаха да трупат точки още от самото начало и поведоха с 3:0. Разликата продължи да се увеличава и първото техническо прекъсване дойде при 8:2 в полза на възпитаниците на Камило Плачи. Тя нарасна до 8 точки при 12:4 и дори за кратко стигна 9 при 14:5. Все пак втората пауза бе при резултат 16:8 в полза на българския тим. Той нямаше проблем да я удържи и първият геймбол бе при 24:17. Тогава италианците успяха да върнат 2 точки, но все пак нашите нямаха проблем да затворят частта с 25:19.

Втората част започна с леко предимство на "адзурите", които първо дръпнаха с 2 точки за 4:2, а след това увеличиха на 6:3. Българите обаче бързо обърнаха нещата и с 4 поредни точки направиха 7:6 в своя полза, при първия технически таймаут водеха с 8:7. "Лъвовете" дори поведоха с 14:11, но италианците намалиха на 13:14 и изравниха за 15:15. Второто прекъсване бе при 16:15 за България и оттук геймът тръгна точка за точка до 22:22. Точно тогава Италия направи 3 поредни точки и спечели с 25:22.

След успеха в този втори гейм настроението на италианците се повиши и те се представиха силно, и в третия. На първото прекъсване водеха с 8:5, а на второто с 16:10. Разликата дори набъбна до 10 точки при 22:12, след което бронзовите медалисти от Олимпийските игри и последната Световна лига я удържаха и стигнаха до успех в гейма с 25:15.

В четвъртия гейм "адзурите" поведоха с 4:1, но българският тим изравни при 5:5 и дори поведе на техническата пауза с 8:7. Нашите увеличиха разликата на 2 точки за 12:10, но при 14:12 последваха 5 поредни точки за Италия и така резултата стана 17:14 на полза на съперника. Преднината нарасна до 5 точки при 20:15. Националите ни намалиха до 18:21, а след това до 20:22 и 22:23. В крайна сметка обаче Италия отново победи и затвори мача с 25:22.

Състави:

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2 точки, Цветан Соколов 20, Тодор Скримов 12, Тодор Алексиев 10, Николай Николов 7, Виктор Йосифов 4, Теодор Салпаров-либеро (Николай Панчев, Данаил Милушев, Теодор Тодоров 1)

ИТАЛИЯ: Драган Травица 2, Лука Ветори 21, Иван Зайцев 10, Кристиан Савани 2, Томас Берета 6, Емануеле Бирарели 15, Салваторе Росини-либеро (Симоне Пароди 9, Давиде Саита)