Българският национален отбор по волейбол отново не можа да стигне до медал в Световната лига. В мача за третото място на тазгодишното издание на най-комерсиалната надпревара България загуби драматично с 2:3 (25:21, 21:25, 20:25, 25:21, 7:15).

Така във второ поредно издание на надпреварата националите ни загубиха в двубоя за бронзовото отличие след тайбрек, след като това стана и през миналата година на финалите в София срещу Куба. Това бе и пети случай, в който българският тим не успява да се пребори за медал. Преди 2012-а и 2013 г., "лъвовете" още 3 пъти бяха излизали, но губеха от Бразилия през 1994-а, от Сърбия и Черна гора през 2004-а и от Русия през 2006-а. Освен всичко останало това е второ поредно голямо състезание и втори пореден двубой за медал с Италия, който България губи, както това стана на Олимпийските игри в Лондон.

Българският тим обаче отново е в топ 4 на световния волейбол и показва постоянство, тъй като това е трети голям турнир, в който отборът ни е неизменно сред полуфиналистите. През тази година в Световната лига възпитаниците на Камило Плачи преминаха изключително тежка предварителна група с Бразилия, Франция, Полша, САЩ и Аржентина, а на финалите отново се справиха с Аржентина, който бе и домакин. В Мар дел Плата България обаче два пъти отстъпи на Италия и веднъж на Бразилия.

В този драматичен мач с "адзурите" от българския отбор се отличи капитанът Тодор Алексиев, който завърши с 20 точки, но над всички бе Лука Ветори от състава на съперника, завършил с 29 точки.

ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (21:25, 25:21, 25:20, 21:25, 15:7)

Ето как се разви двубоят

Срещата започна равностойно, като в първия гейм се открояваше много силната игра на блокада на българския отбор, който през по-голямата част обаче беше догонващ и едва в края стигна до успеха. Националите ни първи успяха да поведат с повече от една точка и това стана при 4:2, но италианците изравниха при 5:5. "Адзурите" водеха на първото прекъсване с 8:7, а веднага след това дръпнаха с 9:7. След 11:9 последваха серии от по 2 точки на съперниците. Първо българите изравниха до 11:11, италианците поведоха с 13:11, последва ново изравняване 13:13 и 15:13 за "адзурите". Почивката дойде при 16:14, а обратът дойде при 19:18 за възпитаниците на Камило Плачи. След равенство 21:21 в края на гейма България направи 4 поредни точки и спечели с 25:21.

Втората част тръгна точка за точка до 4:4, когато Италия взе 2 аванс за 6::4, а паузата дойде при 8:5. Съперникът на българите поддържаше този аванс и до втория таймаут и дори го увеличи на 16:12. Разликата дори достигна 5 точки при 18:13, но точно тогава националите ни намалиха до 18:15. Българският тим се приближи най-много при 17:19, но в самия край италианците възстановиха преднината си и взеха гейма с 25:21.

След 10-минутната пауза между геймовете, третата част бе много равностойна до заключителната си част. На първата пауза България водеше с 8:7, а на втората с 16:15. След прекъсването обаче италианците обърнаха до 17:16 и бързо увеличиха до 2 точки разлика при 19:17. "Адзурите" показаха много стабилност в края и приключиха гейма с 3 поредни точки и от 22:20 стигнаха до успех с 25:20.

Четвъртият гейм започна отлично за българите и те се оттеглиха на почивка при 8:5. Италианците намалиха до 7:8 и дори изравниха при 12:12, но все пак на следващото прекъсване нашите пак имаха предимство, макар и минимално, с 16:15. При завръщането на игрището националите ни направиха серия от 3 точки, за да поведат с 19:15. Разликата нарасна до 6 точки при 23:17, а при 24:18, българският тим вече имаше 6 геймбола. Италия отрази 3 от тях, но все пак "лъвовете" спечелиха с 25:21.

Тайбрекът започна ужасно за българския отбор. Италия поведе с 2:0, а след това и с 4:1, а смяната на полетата стана при 8:4. "Скуадра адзура" продължи да трупа аванс и резултатът набъбна до 11:5.Националите ни намалиха до 7:11, но италианците веднага отвърнаха с още по-дълга серия за спечелването на гейма и мача с 15:7.