Националният отбор на България по волейбол започна с победа квалификацията за класиране на световното първенство. Очаквано възпитаниците на Камило Плачи нямаха никакъв проблем в първия си мач в чешкия град Опава, в който съперник бе аутсайдерът Кипър и се наложиха убедително с 3:0 (25: 18, 25:19, 25:5).

Най-резултатен за българския отбор бе Цветан Соколов с 15 точки, а Валентин Братоев добави 9. С толкова се отчете и топреализаторът на кипърците Владимир Кнежевич.

Двубоят премина изцяло в тренировъчно темпо, като българите не играха на пълни обороти, а капитанът Тодор Алексиев дори бе оставен да почива. Разликата в класите между двата тима беше огромна, като българските волейболисти нямаха никакви проблеми и постигнаха победата само за 68 минути игра. И докато в първите два гейма кипърците успяха да дадат някакъв отпор, поне в точково изражение, то в третия завърши катастрофално за тях и българският тим им позволи да реализират само пет точки.

Така българският тим изглежда успя да спести малко сили преди по-важните предстоящи срещи. В събота от 16:30 часа съперник на България ще бъде Холандия, а в неделя е най-вероятно решителният сблъсък с домакина Чехия от 19:30 часа. Само заелият първо място от четирите отбора със сигурност ще се класира за световното първенство в Полша през септември.