Българският национален отбор по волейбол ще тръгне за финалите за Световната лига в Аржентина след много сладка победа над Полша в последния мач от предварителната групова фаза на надпреварата, който се игра във Варна. Още преди началото на срещата възпитаниците на Камило Плачи имаха гарантирано място в заключителната фаза на надпреварата, но въпреки това не допуснаха отпускане. Поляците, които през миналата година спечелиха турнира, а сега отпадат още в групите започнаха амбицирано и поведоха с 2:0 гейма, но нашите волейболисти стигнаха до невероятен обрат зарадваха публиката с победа с 3:2 (20:25, 23:25, 25:21, 25:21, 19:17).

Така възпитаниците на Камило Плачи завършват на втора позиция в група "А" с 19 точки. Бразилия спечели първото място, като на "селесао" остава още един мач със САЩ, но и преди него е на върха с 22 точки.

По-нататък в групата ни останаха Франция с 15 точки, Полша с 14, САЩ с 12 (и мач по-малко) и Аржентина с 5.

Националите ни веднага заминават за заключителната фаза – финалната шестица в Аржентина, където мачовете започват още в сряда. Първият съперник на българите са домакините, а третият отбор в групата е Италия. В другата група са Бразилия, Русия и Канада, а програмата за финалите на надпреварата може да видите тук.

Най-резултатен в двубоя с Полша бе Цветан Соколов с 31 точки, а Бартош Курек от състава на съперника му отвърна с 27 точки.

Как се разви срещата

Поляците започнаха мача много концентрирано и отрано успяха да вземат преднина в резултата. Гостите дръпнаха за първи път в резултата след 3:3, когато направиха 3 поредни точки за 6:3, а след това удържаха аванса и при първото техническо прекъсване, дошло при 8:5 в тяхна полза. Детронираният вече шампион на Световната лига продължи да трупа разлика и на втората пауза вече водеше с 16:11. За кратко националите ни успяха да намалят да 13:16, но в поляците успяха да възстановят предимството си и спечелиха първия гейм с 25:20.

Втората част започна малко по-равностойно, но поляците отново съумяха да вземат предимство малко преди първия технически таймаут. Те първо поведоха със 7:5, а почивката дойде при 8:6. Българите успяха да изравнят за 13:13 и дори поведоха на второто прекъсване с 16:15. Веднага след това увеличиха разликата на 2 точки, но гостите бързо възстановиха равенството при 19:19. Полша отново дръпна с 2 точки, България отново изравни, но в крайна сметка съперникът ни пак поведе и затвори гейма с 25:23.

В третия гейм българският тим започна по-добре и за първи път дори поведе с разлика в самото начало – с 4:1. Гостите изравниха при 5:5 и водеха на първата пауза с 8:7. Домакините обаче обърнаха и на следващото прекъсване водеха с 3 точки – 16:13. Поляците успяха да стопят разликата до точка при 19:18, но точно тогава националите ни върнаха 2 точки за 21:18, увеличиха до 24:20 и накрая спечелиха с 25:21.

Полша имаше шанса да поведе в началото на четвъртата част и да дръпне с 6:3, но резултатът бе изравнен при 7:7 и българите дори излязоха напред с 8:7 на прекъсването. Геймът тръгна точка за точка до 12:12, когато нашите реализираха два пъти поред и излязоха напред с 14:12. Паузата дойде при 16:14, а гостите стигнаха до равенство при 18:18. Националите ни веднага контрираха и на възстановиха разликата си – 20:18. Преднината бе увеличена и българите се поздравиха с успех с 25:21, с което вкараха мача в решителен пети гейм.

Тайбрекът започна равностойно, но само до 4:4. Тогава тимът ни реализира 4 поредни точки и поведе с комфортното 8:4. Разликата бе увеличена и българите стигнаха до 5 мачбола при 14:9, но тогава гостите показаха характер и при сервис на Бартош Курек и стигнаха до равенство 14:14. В играта на нерви в края обаче националите ни бяха по-стабилни и в стигнаха до победата с 19:17.