Шампионът Левски-Сиконко се класира на финал в Националната волейболна лига ”Булстрад”, след като в 5-ата среща от полуфиналния плейоф се наложи над Пирин Балканстрой с 3:2 гейма в препълнената до краен предал зала ”Септември”.

”Сините” стигнаха до финала след като отстраниха Пирин с 3-2 победи в серията. Левски-Сиконко постигна 3 победи с по 3:2 и загуби две с 2:3.

Това е девети пореден финал за "сините", които са неизменният шампион през последните осем години.

Домакините тръгнаха силно с 25:19 след хубава и категорична атака, но Левски-Сиконко успя да преодолее вцепенението и се върна в мача след 25:22 във втория гейм.

Пирин Балканстрой имаше реален шанс да го вземе и по този начин до голяма степен да си реши срещата, но при 21:21 Благовест Катранджиев на два пъти не успя да завърши атака и беше спрян с блокада от представилите се отлично Красимир Гайдарски и Константин Митев. Успешната серия на блок на гостите продължи и след 24:21 всичко в гейма стана ясно.

""

Левски-Сиконко използва добрия момент и взе и третата част след 25:20. Блокадата на Пирин-Балканстрой се разсея, атаката също загуби ефективност, а Катранджиев, който беше един от основните играчи на треньора Любомир Герасимов в предишните мачове, често бъркаше във важните моменти.

""

Картината се промени коренно в 4-ия гейм, в който домакините вдигнаха трибуните на крака и поведоха с 8:0. Вурие се разигра и не пропускаше шанс в нападение, а Любомир Христов беше безапелационен в блокада. Треньорът на "сините" Мартин Стоев отписа частта и пусна резервите, които просто задържаха разликата за крайното 14:25.

Левски-Сиконко обаче демонстрира защо е шампион в тай-брека. Треньорът Стоев тактически промени нареждането и остави бронзовия медалист от световното първенство Красимир Гайдарски срещу огромния Любомир Христов (210 см) в центъра на мрежата, а волейболистите на Стоев не се поддадоха на напрежението, някак си успяха да игнорират невероятния шум от трибуните и постепенно поведоха с 8:5. От своя страна играчите на Пирин Балканстрой се сковаха, пропуснаха да завършат най-важните отигравания и логично изостанаха в резултата. Мачът се изостри отново при 10:10, когато домакините се докопаха до равенството заради две грешки на Методи Ананиев, но след това изненадващо неубедителната атака ги подведе за пореден път и Левски-Сиконко записа пет поредни точки за 15:10, а с това взе и мача с 15:10.

""

На финала шампионът на България в последните 8 години ще срещне ЛукОйл-Нефтохимик (Бургас).
Така двата отбора ще се срещнат за трета поредна година на финала на шампионата, като до сега те бяха щастливи за ”сините” волейболисти.

ПИРИН БАЛКАНСТРОЙ – ЛЕВСКИ-СИКОНКО 2:3 (25:19, 22:25, 20:25, 25:14, 10:15)
ПИРИН БАЛКАНСТРОЙ:
Георги Фарфаров, Любомир Христов 15, Костадин Гаджанов 6, Благовест Катранджиев 12, Станислав Петков 9, Михаел Вурие 24 – Атанас Митрев-либеро (Николай Колев, Асен Кирев 2, Франциско Сотелдо 2)
Старши-треньор: Любомир Герасимов

Левски Сиконко: Ананиев 22, Гайдарски 9, Антонов 9, Митев 3, В. Братоев 14, Богданов 14, Иванов – либеро (Учиков 6, Ковачев 1, Шабанлиски, Г. Братоев)

ЛЕВСКИ-СИКОНКО: Константин Митев 3, Валентин Братоев 14, Методи Ананиев 22, Николай Антонов 9, Красимир Гайдарски 9, Теодор Богданов 14 – Владислав Иванов-либеро (Николай Учиков 6, Иван Ковачев 1, Георги Братоев, Димитър Шабанлийски)
Старши-треньор: Мартин Стоев.

Забележка: Финалната серия започва с мачове на 15-ти и на 16-ти април в Бургас. Играе се до 3 победи от 5 мача.