В един ден и двете волейболни формации на България се класираха на световно първенство. След като първо това направиха жените, малко след това успеха повториха и мъжете.

След победите с по 3:0 срещу Кипър и Холандия, в последния си мач срещу домакина на квалификацията Чехия мъжкият ни тим се нуждаеше от само един гейм, за да си гарантира първото място в групата и класиране на Мондиала. Той бързо бе постигнат и още след първия гейм България вече намери място на световното първенство, което ще се проведе в Полша през септември.

Въпреки това чехите показаха желание да зарадват своята публика в Опава и успяха да завършат с победа с 3:2 (22:25, 25:18, 25:22, 18:25, 15:12)

След загубената първа част домакините заиграха много силно и направиха обрат. Те поведоха с 2:1 гейма, а с основен принос бе и голямата им звезда Ян Щокър, който влезе в игра именно във втората част. Камило Плачи пък извади някои от традиционните титуляри и на мястото на Цветан Соколов влезе Данаил Милушев, а пък Теодор Тодоров замени Николай Николов.

Все пак нашите не бяха предали напълно мача и спечелиха четвъртия гейм, за да изравнят за 2:2. В тайбрека обаче чехите успяха отрано да дръпнат в резултата и в крайна сметка спечелиха мача с 3:2.

Най-резултатен в мача бе Ян Щокър с 14 точки, а от българския тим Данаил Милушев и Валентин Братоев отбелязаха по 13.

Въпреки загубата, България завършва на първо място в квалификационната група със 7 точки и се класира на Световното. Останалите отбори отпадат. Холандия приключва с 6 точки след успех с 3:0 срещу Кипър в последния си мач, Чехия остава 3-ти с 5 т., а аутсайдерът Кипър не спечели точка.

Съставът на България: Георги Братоев 1 точка, Цветан Соколов 6, Валентин Братоев 13, Тодор Скримов 11, Виктор Йосифов 10, Николай Николов 4, Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Данаил Милушев 13, Теодор Тодоров 4).