Националният отбор на България започна с победа европейското първенство по волейбол в Полша и Дания. В среща от група D на турнира тимът ни победи Чехия с 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:21).

Възпитаниците на Камило Плачи започнаха добре шампионата, но показаха леко отпускане в третия гейма, когато водеха с 2:0, но все пак стигнаха до успеха срещу аутсайдера в нашата група.

Другите два съперника са Германия и Русия, а на старта на надпреварата Бундестима постигна изненадващо убедителна победа с 3:0 срещу олимпийския шампион и победител в Световната лига това лято. Именно Германия е следващият съперник на България в събота.

В двубоя с Чехия Цветан Соколов бе най-резултатен и завърши с 19 точки. Давид Конечни записа най-много точки за противниковия отбор – 18.

Мачът започна прекрасно за българския тим. Чехите поведоха с 4:2 и това бе единственият в момент, в който можеха да се радват на преднина. Последваха 6 поредни точки за националите ни и така първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за "лъвовете". Веднага, след като съперникът върна едно точка за 8:5, дойде нова серия на българите, този път от 4 точки, за да стане резултатът 12:5. При тази разлика двата тима се оттеглиха за втората пауза – 16:9. Оттук нататък националите ни продължиха да трупат разлика и в крайна сметка геймът бе спечелен от българския отбор с 25:15.

Втората част започна добре за нашите и първият технически таймаут бе при 8:5 в полза на възпитаниците на Камило Плачи. Резултатът нарасна до 9:5, но тогава Чехия върна 2 точки и намали на 7:9. Българите бързо възстановиха разликата си и дори я увеличиха при 13:8, а второто прекъсване в гейма дойде при 16:10. Последва серия от 3 точки на чехите до 13:16, а малко по-късно се доближиха и на 2 точки при 16:18. Националите ни отвърнаха на свой ред с 2 точки за 20:16, а след това направиха дълга серия, с която поведоха с 24:17 и при тази разлика от 7 точки затвориха гейма с 25:18.

Чехите започнаха силно третия гейм и поведоха с внушителното 7:0. Нашите успяха да намалят малко разликата и прекъсването дойде при 3:8. Съперникът бързо направи 2 последователни точки за 10:3, но българският тим отговори с 3 поредни точки, с които намали до 6:10. Втората пауза в тази част дойде при 16:11 за Чехия. Възпитаниците на Камило Плачи обаче успяха да намалят разликата и дори имаха шанс да изравнят. Ключовата точка бе при 19:18 в полза на чехите, когато след пореден сервис на Николай Николов, българският тим имаше шанс да контраатакува, но Цветан Соколов бе хванат на блок и вместо резултатът да бъде изравнен, противникът поведе с 2 точки. Те се увеличиха Чехия спечелиха с 25:22.

Този развой на събитията изглежда само ядоса българските волейболисти и при начален удар на Виктор Йосифов те поведоха с 6:0. Тази разлика се запази и на първия технически таймаут – 8:2. Тя нарасна още и при следващото прекъсване до 16:7. При 17:8 чехите показаха, че няма лесно да се предадат и намалиха до 11:17. България отговори и възстанови преднината си от 9 точки при 22:13. В самия край на мача съперникът обаче отново показа зъби и при сервис на звездата им Ян Щокър бяха спасени 4 мачбола. От 24:17 резултатът бе намален до 24:21, но накрая българите ликуваха и затвориха мача с 25:21.

ЧЕХИЯ: Лукаш Тихачек 1 точка, Давид Конечни 18, Ян Щокър 4, Ондрей Худечек 4, Алес Холубец 7, Томаш Широки 7 - Вацлав Капачек-либеро (Ондрей Була, Томаш Хиски 1, Камил Баранек 11, Михал Фингер)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3 точки, Цветан Соколов 19, Тодор Алексиев 16, Тодор Скримов 9, Виктор Йосифов 12, Николай Николов 14, Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев)