България се класира на полуфиналите на европейското първенство по волейбол в Полша и Дания. След загуба в групата на турнира, сега възпитаниците на Камило Плачи успяха да победят Германия и се наложиха с 3:1 (28:30, 27:25, 25:22, 25:20).

Така националите ни постигнаха втора поредна страхотна победа и вече са на крачка от медалите. На полуфинала обаче съперник отново ще бъде Италия, който се наложи над Финландия с 3:1 (23:25, 25:20, 25:22, 25:22). Задачата няма да бъде никак лека, като се има предвид, че именно "адзурите" ни спряха на този етап в последните две големи състезания – Световната лига през тази година и Олимпийските игри през миналата. Срещата ще бъде в събота (28 септември) от 19:00 часа в Кохенхаген, а другият финалист ще бъде излъчен от двубоя между Русия и настоящия шампион Сърбия. Руснаците се справиха с Франция с 3:1 (25:17, 17:25, 25:22, 25:21), а сърбите победиха Белгия с 3:1 (25:22, 22:25, 30:28, 25:18).

Русия, Италия и България ще играят на полуфинали на трета поредна голяма надпревара, като стигнаха на този етап и във вече изброените Световна лига и Игрите в Лондон, а тогава в голямата четворка им партнираше Бразилия.

България ще се опита да достигне до едва втори финал в историята на европейските шампионати. Досега националните ни отбори имат 1 сребърен медал и 4 бронзови, като последният бе спечелен само преди 4 години, когато стигнахме до 3-ото място на шампионата в Турция.

Иначе в срещата с Германия традиционно Цветан Соколов бе най-резултатният волейболист на игрището. Българският диагонал реализира 29 точки, а Виктор Йосифов добави 16. Най-много точки за Бундестима записа Денис Калиберда – 17.

Подобно на срещата от събота, първият гейм отново бе много оспорван и дълъг, като този път обаче националите ни трябва да съжаляват, тъй като в един момент бяха повели с 5 точки. Първото прекъсване дойде при 8:7 за българите, а при 11:11 нашите направиха 5 поредни точки и се оттеглиха на втората техническа почивка при резултат 16:11. Германците успяха да намалят до 16:17, но след това "лъвовете" направиха 21:17. Новото равенство дойде при 23:23. При 24:23 българският отбор имаше предимство и стигна до геймбол, но тогава Бундестима реализира 2 точки и излезе напред. След няколко разменени точки, все пак германците се оказаха с по-здрави нерви и спечелиха с 30:28.

Началото на втората част бе добра за нашия отбор, който поведе със 7:4, но допусна обрат и Германия с 4 поредни точки направи 8:7 в своя полза. Оттук геймът тръгна точка за точка, като за кратко германците успяваха да дръпнат с 2 точки, но българите изравняваха. Националите ни поведоха в резултата при 22:20 и отново бързо последва изравняване. Все пак българите първи стигнаха до точка за спечелване на гейма, чиито край доста заприлича на този на първия. Нашите водеха с 24:23 и тогава допуснаха 2 точки на съперника, който на свой ред поведе с 25:24. Този път развръзката обаче бе различна – 3 поредни точки за България и успех с 27:25.

Германците имаха шанса да започнат по-добре следващия гейм и отрано направиха 3 точки разлика повеждайки с 6:3. Преднината им нарасна при 10:5 и тогава настъпи мигът с размяна на серия от точки. Националите ни намалиха до 8:10, а веднага след това Бундестима си върна преимуществото за 12:8, след което пък се стигна до равенство 12:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Германия. България обаче направи 3 поредни точки и поведе с 18:16. Съперникът на волейболистите ни изравни за 18:18, но нашите си върнаха аванса при 23:21 и в крайна сметка спечелиха гейма с 25:22.

Четвъртата част започна с предимство на германците, които взеха 2 точки аванс и с тази преднина се оттеглиха на почивка при 8:6 в своя полза. България изравни за 10:10 и дори взе солидна преднина при 14:11, която обаче веднага бе пропиляна и се стигна до равенство 14:14. Последваха 2 точки за нашите и пауза при 16:14, ново изравняване за 16:16 и нови 2 точки за българския тим за 18:16. Тук германците върнаха една точка, след която последваха 6 за "лъвовете", за да стане резултатът 24:17. Германия спаси 3 мачбола и намали до 20:24, но нямаше сили да стигне до равенство и България затвори мача с 25:20.

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4, Цветан Соколов 29, Тодор Скримов 9, Тодор Алексиев 7, Теодор Тодоров 4, Виктор Йосифов 16 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Николов 7, Николай Пенчев 6)

ГЕРМАНИЯ: Лукаш Кампа 1, Георг Гроцер 16, Денис Калиберда 17, Кристиян Фром 2, Тим Бросхог 12, Маркус Бьоме 7 - Фердинанд Тиле-либеро (Маркус Щоервалд 1, Филип Колин, Себастиян Шварц 13, Симон Тишер)