България победи Сърбия и Черна гора с 3:0 гейма в среща от финалите на Световната волейболна лига в Москва. Момчетата на Мартин Стоев спечелиха първата част с 26:24, втората с 25:20, а успехът в третата част дойде след 26:24. Така България записа втора поредна чиста победа в руската столица след успеха над Бразилия вчера и се класира за полуфиналите на Световната лига.

Срещата срещу Сърбия и Черна гора започна изключително равностойно. След първите разигравания резултатът бе 3:3. Атаки на Пламен Константинов и Казийски ни дадоха преднина от две точки – 5:3. Сърбите изравниха за 5:5, но после българите отново дръпнаха със 7:5. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 в полза на България след атака на Цветанов през центъра. Преднината за националите ни нарасна на 6 точки при 16:10 и второто техническо прекъсване. ”Плавите”, водени от Горан Вуйович, изравниха при 19:19. Равенството в точките вървеше до 24:24. След това на началния удар застана Владо Николов, който със силния си сервис затрудни максимално посрещането на Сърбия и Черна гора. Така за Костадин Стойков след контраатака и двойната ни блокада остана по лесното - да реализира. В резултат на това България спечели първата част с 26:24 и поведе с 1:0 гейма.

""

Вторият гейм започна с превес на отбора на Сърбия и Черна гора, който поведе с 3:0. ”Трикольорите” изравниха при 5:5. Все пак първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България. Последва равностойна игра и след отлични изяви на Матей Казийски в атака момчетата на Мартин Стоев поведоха с 4 точки при 16:12. Отличното нападение на Казийски и двойна блокада срещу Иван Милкович доведоха резултата до 20:14. Въпреки че в игра за ”плавите” се появи и опитният разпределител Никола Гърбич, поредица от добри атаки на Казийски и Цветанов доведоха до успех в гейма с 25:20 и България и поведе с 2:0.

""

В третата част България взе минимална преднина при първото техническо прекъсване – 8:7. Сърбия и Черна гора изравни при 11:11 и успя да поведе с 15:12 след добри изяви на Иван Милкович. Все пак второто техническо прекъсване дойде при две точки аванс на ”репрезентацията” – 16:14.
”Плавите” поведоха дори с 18:14, но след прекъсване, поискано от Мартин Стоев, националите изравниха за 20:20, след отлична единична блокада на Христо Цветанов. В този момент Любомир Травица взе прекъсване за съперника ни. Страхотна изява на Владо Николов в защита даде възможност на Матей Казийски да завърши атаката за 21:20. Последваха две изравнявания при 21:21 и при 22:22. Сърбия и Черна първа стигна до геймбол при 24:22, след като Иван Милкович уцели с бомбена атака либерото ни Теодор Салпаров. България обаче успя да изравни след грешка в атака на Милкович и двойна блокада след силен сервис на Андрей Жеков. Атака в аут на Сърбия и Черна гора доведе до първия мачбол за България 25:24. Победната точка записа най-добрият ни волейболист в тази среща Матей Казийски с атака по блока на съперника ни. Така България спечели третата част с 26:24 и срещата с 3:0 гейма.

Втората поредна победа на България с 3:0 на финалите в Москва класира тима ни със сигурност на полуфиналите на Световната лига. В цифрово изражение това означава минимум $ 200 000, които България ще прибере от наградния фонд дори да остане на 4-то място в турнира.

Утре от 13,00 часа България среща Италия в третата си среща от Група ”F” в Москва.