България допусна драматична загуба във втория си мач от европейското първенство по волейбол в Полша и Дания. Националният ни отбор отстъпи от традиционно неудобния си противник Германия. След като поведоха с 2:1, нашите загубиха с 2:3 ((34:36, 25:20, 25:21, 21:25).

Все пак със спечелената точка гарантира класирането напред в турнира, след като Русия победи Чехия с 3:0 в другата среща от групата. Германия се утвърди на първото място в групата с 5 точки, България е с 4 точки на 2-ро място, Русия е с 3 точки, а Чехия остава с 0.

Заелият първо място се класира директно на четвъртфиналите, а заелите втора и трета позиция ще трябва да изиграят допълнителен осминафинален плейоф. Заелият второ място в нашата група D ще има за съперник заелият трета позиция в група В. Победителят от този двубой ще се класира на четвъртфинал, където ще се изправи срещу първия от група В. Заелият трето място в нашата група ще има за съперник втория от група В, а след победителят от този двубой ще играе на четвъртфиналите срещу първия от нашата група D. Във въпросната група В са домакинът Полша, Франция, Турция и Словакия, като след втория кръг Франция е лидер с 6 точки, следван от Полша с 3, Словакия с 2 и Турция с 1.

Цветан Соколов отново бе най-резултатен и отбеляза 28 точки, а Тодор Алексиев добави 16. За германците най-много точки записа Гьорг Грозер - 18.

Първият гейм бе изключително оспорван. Бундестима поведе с 2:0 и задържа тази преднина до първото техническо прекъсване за 8:6. Веднага след това тя нарасна на 3 точки, но при 10:7, националите ни направиха серия и изравниха за 10:10. Българите излязоха напред в резултата и следващата пауза бе при 16:15 за тях. След кратко разменяне на водачеството нашите първи имаха шанс да затворят гейма при 24:23. Тогава възпитаниците на Камило Плачи дори имаха шанс за контраатака, но Тодор Алексиев бе хванат на блокада и германците се спасиха. Веднага след това Германия поведе и те имаха преимуществото при размяната точка за точка. Само веднъж България успя да излезе напред при 32:31, но съперникът отвърна с 2 поредни точки, за да поведе с 33:32. В крайна сметка този маратонски гейм завърши с успех за Германия с 36:34.

Втората част започна по коренно различен начин. От самото начало нашите дръпнаха в резултата и първата почивка дойде при 8:2 в тяхна полза. Разликата продължи да расте и при следващото прекъсване българският тим вече водеше с 16:8. Най-голямата разлика бе при 21:12 в полза на България, но точно тогава настъпи отпускане в редиците ни и Германия реализира 6 последователни точки, за да намали до 21:18. В самия край на гейма "лъвовете" направиха 2 последователни точки и спечелиха гейма с 25:20.

Двата отбора започнаха точка за точка третата част и така до 5:5, когато последваха 3 поредни точки за българския тим, с които отборите се оттеглиха на почивка при 8:5. Германците изравниха за 9:9. Националите ни отново дръпнаха с 2 точки при 12:10 и веднага допуснаха противникът да ги настигне за 12:12. При 14:14 нашите направиха 4 поредни точки и поведоха с 18:14. За кратко те увеличиха преднината си на 6 точки, но Бундестима пак я съкрати до 4, което все пак бе достатъчно за успеха на българите с 25:21.

Германският отбор излезе променен в четвъртия гейм. На първото прекъсване водеше с 8:6, но след това започна да трупа разлика и така втората пауза дойде при 16:11. На няколко пъти националите ни успяха да се доближат на 3 точки до Германия при 17:20 и 21:24, но Бундестима не позволи обрат и спечели с 25:21, с което изравни геймовете на 2:2. В този гейм се наложи принудителна смяна в българския отбор и Тодор Скримов излезе заради контузия.

Тайбрекът не започна добре за България и Германия поведе първо с 3:0, а след това увеличи на 5:1. Смяната на полетата дойде при 8:4, а разликата нарасна до 6 точки при 11:5. Тя бе запазена и германците спечелиха мача с 15:9, с което си гарантираха място във фазата на елиминациите на европейското първенство.

България: Георги Братоев 3, Цветан Соколов 28, Тодор Алексиев 16, Тодор Скримов 8, Виктор Йосифов 13, Николай Николов 14, Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев 3, Данаил Милушев, Валентин Братоев 3)

Германия: Лукаш Кампа 3, Георг Гроцер 18, Денис Калиберда 25, Кристиан Фром 17, Тим Бросхог 4, Филип Колин 3, Фердинанд Тиле-либеро (Маркус Щоервалд, Себастиан Шварц, Симон Тишер, Бьорн Хьоне)