На повече от 380 милиарда долара възлизат щетите от хакерски атаки само за миналата година. 431 милиона души от целия свят са били жертва на компютърни престъпления през последните 12 месеца.
Най-често това са обикновени хора, а не големи корпорации. Хакери са откраднали от тях лична информация, данни за онлайн банкиране и фирмени тайни.
Но... има и етични хакери като ирландския специалист по информационна сигурност Шон Хана. Той знае как да открива слабите места и уязвимостта на компютърните системи, за да предотвратява бъдещи атаки.
„Ако вкъщи ползвате безжичен Интернет, изберете си не лесна за запомняне парола, а трудна за налучкване от хора, които ви познават или са ваши съседи,” съветва Хана. „Електронното банкиране е удобно и лесно от вашия смартфон или лаптоп, но не го правете от близкото кафене или ресторант, използвайки техния безжичен Интернет.”
Етичният хакер припомня, че голяма част от нелегалния софтуер в торент-тракерите съдържа скрити вируси или други шпионски програми, които могат да "зомбират" компютъра ви и да изгубите контрол върху него. Шон Хана показва колко лесно е да се случи това.
„Ще използвам хакерска програма, за да се свържа с чужд компютър и да открия слабите му места. Щом вляза в него ще регистрирам потребителско име и парола, за да имам пълен достъп до ресурсите му.”
2 минути по-късно Шон успя да го направи и чуждият компютър беше изцяло в негова власт. Демонстрацията беше само за целите на нашия репортаж, но не забравяйте, че на всеки 3 секунди в Интернет някой открадва нечия самоличност и ценна информация, затова защитете себе си и своя компютър.