Защитаващият титлата си Роджър Федерер (Швейцария) отпадна в третия кръг на турнира в Мадрид с награден фонд 4,3 милиона евро.

Поставеният под номер 2 Федерер загуби с 4:6, 6:1, 2:6 от 14-ия в схемата Кей Нишикори (Япония) за 95 минути. След поражението 31-годишният швейцарец със сигурност ще загуби второто си място в световната ранглиста, от което ще бъде изместен от Анди Мъри (Великобритания).

Нишикори направи отличен първи сет. Той не даде нито една възможност за пробив на съперника си и спечели с 6:4 за 30 минути. Във втората част Федерер показа класата си и след 1:1 с пет поредни гейма изравни резултата.

Швейцарецът обаче не успя да запази нивото си и допусна ранен пробив в решаващия трети сет за 1:3, след което отново загуби подаването си в осмия гейм и това донесе успеха на Нишикори. Федерер завърши с 30 непредизвикани грешки.

Японецът пък ще срещне на четвъртфиналите представителя на домакините Пабло Андухар.

За четвъртфиналите се класира и номер 7 в схемата Жо-Вилфрид Цонга (Франция), който елиминира испанеца Фернандо Вердаско с 4:6, 6:3, 6:2.