Винъс Уилямс (САЩ) отпадна в първия кръг на Откритото първенство на Франция.

Поставената под номер 30 американка загуби от полякинята Урсула Радванска с 6:7(5), 7:6(4), 4:6 след 3:19 часа игра. Така 32-годишната Уилямс допусна най-ранното си отпадане на "Ролан Гарос" от 2001 година насам.

Американката, която е седемкратна шампионка в турнирите от Големия шлем, имаше сериозни проблеми при подаването си и направи цели 66 непредизвикани грешки в мача.

Тя допусна 11 пробива в 17-те гейма, в които сервираше. Загубата идва само година, след като Винъс падна от по-голямата сестра на Урсула - номер 4 в света Агниешка Радванска във втория кръг в Париж.

"Разбира се, че говорих с Ага за Винъс. Бях добре подготвена за този мач. Знаех, че тя е страхотен боец и трябва да бъде концентрирана през цялата среща", коментира 40-ата в класацията на УТА Радванска.

Двете си размениха по пет пробива в първия сет, а в тайбрека полякинята поведе с 6:1 и все пак успя да затвори частта, въпреки че допусна Винъс да намали до 5:6.

Във втората част Уилямс имаше преднина от 5:3 и дори сервираше за сета в деветия гейм, но се провали. Във втория тайбрек Радванска отново дръпна с 4:0 точки, но след седем поредни разигравания американката изравни резултата. Винъс често се задъхваше след дълги разигравания в следствие на изтощаващото автоимунно заболяване, от което страда.

В решаващия трети сет Радванска поведе с 4:0, но Уилямс отново намали пасива си до 4:5 преди полякинята все пак да триумфира.

"Все още треперя. Много дълъг мач. Чувството, че я победих, е невероятно", каза веднага след срещата Радванска, която във втория кръг ще срещне германката Дина Пфиценмайер.

Другата голяма изненада на първия ден в женската схема поднесе 19-годишната дебютантка Моника Пуиг (Пуерто Рико). Пуиг елиминира поставената под номер 11 и двукратна полуфиналистка през 2003 и 2005 година Надя Петрова (Русия) с 3:6, 7:5, 6:4 след малко повече от два часа и половина игра.