Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова направи успешен дебют на "Ролан Гарос". 18-годишната пловдивчанка се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция след победа над испанката Мария Санчес Лоренцо с 6:3, 6:2 за 1 час и 26 минути игра на корт №14 на тенис комплекса в Булонския лес в Париж. Двете не се бяха срещали до момента, но 86-ата в света Пиронкова нямаше сериозни проблеми срещу 28-годишната Лоренцо, която е с 19 места по-напред от нея в ранглистата на Женската тенис асоциация (WTA), и реализира шест от седемте си възможности за пробив. В следващия кръг съперничка на Цветана ще бъде поставената под номер 31 в основната схема Шахар Пеер (Израел), която елиминира Олга Савчук (Украйна) с 6:1, 6:1.

Единствената българска представителка във френската столица започна по най-добрия начин мача срещу Лоренцо и взе своето първо подаване. След 2:1 гейма за нашето момиче двете си размениха пет последователни пробива, като решителен се оказа този на Цвета в 8-ия гейм за 5:3. След това тя спечели своето сервиране, а с това и сета с 6:3 след 43 минути игра. Точно толкова продължи и вторият сет, в който първата ни ракета направи нови три пробива. Пиронкова поведе с 2:0, като във втория гейм Мария Санчес Лоренцо имаше две възможности за пробив, но българката ги отрази и взе подаването си. След това испанката спечели два поредни гейма и изравни резултата - 2:2, но всички за нея приключи тук. До края на мача Цветана Пиронкова направи още два пробива и се поздрави с крайната победа - 6:3, 6:2.

Българката спечели общо 71 точки, докато съперничката й реализира 55. Пиронкова беше перфектна при излизанията си на мрежата и вкара 100% от волетата си. Тя демонстрира много по-добър ретур - 60 срещу 46% на Санчес Лоренцо, и завоюва повече точки от първи сервис - 59 срещу 33%. Двете бяха горе-долу равностойни по отношение на първия сервис - 54 срещу 53%, и на директните грешки - 24 срещу 27.

С успеха Цветана Пиронкова си осигури 38 точки за световната ранглиста и 20 950 евро от наградния фонд. Това е нейното второ участие в турнирите от Големия шлем. През януари пловдивчанката хвърли бомбата в първия кръг на Откритото първенство на Австралия, където победи бившата №1 в света Винъс Уилямс (САЩ) с 2:6, 6:0, 9:7, но след това отстъпи пред Лаура Грейнвил (САЩ) с 5:7, 2:6.