Рафаел Надал се класира за финала на първия за годината турнир от Големия шлем – Australian Open. Световният номер 1 достигна до мача за титлата след успех срещу големия си съперник през годините Роджър Федерер с убедителното (7:6(4), 6:3, 6:3).

Това бе 33-ти мач между двамата големи съперници, а испанецът увеличи положителния си баланс. Рафа спечели 23-та победа срещу Роджър и пета поред, след като през миналата години излезе победител и в четирите мача помежду им.

Така Надал се класира за трети финал в кариерата си на турнира от Големия шлем, в който има най-малко успехи. От общо 13-те му титли в четирите големи турнира само една е от Откритото първенство на Австралия, при това преди пет години.

Съперник на Рафаел Надал на финала ще бъде друг швейцарец Станислас Вавринка, за когото това ще бъде първи финал в Големия шлем. Ако испанецът спечели трофея, то той ще стане първият в модерната история на тениса, който е спечелил поне две титли от четирите турнира от Големия шлем. Освен това ще се изравни с Пийт Сампрас на второто място във вечната класацията с 14 шампионски трофея в Шлема.

Лидер там е Роджър Федерер с 18 титли. От следващата седмица той ще бъде изпреварен от Вавринка и ще стане втора ракета на Швейцария.

Как се разви срещата

В първия сет и двамата бяха убедителни в своите подавания. Единствено в седмия гейм испанецът стигна до два брейкпойнта, но Федерер успя да ги спаси. Така се стигна до тайбрек, в който Надал започна много по-убедително и поведе с 5:1. Швейцарецът успя да намали разликата до 5:4, но веднага след това Рафа направи нови 2 поредни точки и спечели тайбрека със 7:4 и сета със 7:6.

Във втората част Федерер имаше доста повече проблеми при сервиса си. В четвъртия гейм на няколко пъти трябваше да спасява точка за пробив на съперника, но в крайна сметка успя да го спечели и да направи 2:2. При следващото му подаване обаче най-накрая се стигна до пробив на Надал и световният номер 1 поведе с 4:2. Оттук нататък двамата спечелиха оставащите си сервис геймове и така испанецът взе сета с 6:3.

Третият сет бе значително по-драматичен и изпълнен с пробиви, и в него Надал вече изцяло доминираше. Още в третия гейм Рафа проби и поведе с 2:1, но този път Федерер успя да отвърне и веднага върна пробива за 2:2. Швейцарецът отново имаше проблеми при подаването си в 5-ия гейм и трябваше да спасява две поредни точки за пробив. Все пак успя, но в следващия случай нямаше късмет и Надал успя за втори път да спечели сервис гейма на Федерер, за да поведе с 4:3. Той спечели и следващите два гейма, и завършвайки с пробив затвори мача с 6:3.