Роджър Федерер се класира за финала на Откритото първенство на Франция по тенис, след като съперникът му в полуфинала Давид Налбандян (Аржентина) се отказа поради контузия при резултат 3:6, 6:4, 5:2 в полза на швейцареца. Това е първият път, когато лидерът в световната ранглиста достига финала в Париж. В спора за титлата в неделя Федерер ще срещне миналогодишния шампион и поставен под номер 2 в основната схема Рафаел Надал (Испания) или хърватина Иван Любичич (№4), които играят по-късно днес.

Налбандян започна перфектно мача, спечелвайки първия сет за 30 минути. Във втората част обаче Федерер успя да направи пробив и изравни сетовете. В началото на третия сет Налбандян поиска медицинска помощ заради болки в корема, който е проблемната му област от 2003 година. При резултат 5:2 за Федерер аржентинецът уведоми съдията на стола, че не може да продължи и се отказва. Преди това Давид Налбандян беше повел с 3:0 гейма, но Федерер се съвзе и направи обрат.

"""Имах късмет, коментира Федерер при излизането си от корта. - Наистина си мислех, че ще загубя мача. На Давид сега му е много тежко." Миналата година 24-годишният швейцарец загуби на полуфиналите във френската столица от "Краля на клея" Рафаел Надал. От тогава той достигна до финала на всички турнири, в които участва - общо 14 с "Ролан Гарос". В неделя Роджър Федерер ще се опита да завоюва своя осми трофей в Големия шлем. Ако успее, той ще стане третият тенисист в историята с победи в четири поредни турнира от Шлема, и първият от 1969 година насам.

Другият полуфинал изглежда доста неравностоен, тъй като съперници в него ще бъдат абсолютният рекордьор по поредни победи на червена настилка Рафаел Надал (58) и Иван Любичич, който за първи път стига до тази фаза на "Ролан Гарос".