Поредната изненада на турнира по тенис в Мадрид вече е факт. Бившата номер 1 в света Виктория Азаренка  отпадна във втория кръг на надпреварата.

Поставената под номер 3 23-годишна представителка на Беларус претърпя поражение от рускинята Екатерина Макарова с 6:1, 2:6, 3:6 за 1:53 час и прекъсна серията си от 18 поредни победи от началото на сезона.

Шампионката от Откритото първенство на Австралия има и две загуби, но те са поради неявяване заради травми, последната от които в началото на март на  четвъртфиналите в Индиън Уелс срещу Каролин Вожняцки.

Азаренка страда от контузия на глезена в последните два
месеца и това оказа влияние върху движението й по корта във втория и третия сет от мача срещу Макарова.

Напред продължава Варвара Лепченко (САЩ). Тя се класира за третия кръг без игра, след като съперничката й Юлия Гьоргес (Германия) се отказа заради стомашен вирус.

Естонката Кая Канепи също продължава напред след успех за 71 минути над представителката на домакините Карла Суарес Наваро с 6:3, 6:1.