Марк Маркес стана най-младият световен шампион по мотоциклетизъм в Кралския клас MotoGP.

20-годишният испанец завърши на трето място в последния старт за сезона за Голямата награда на Валенсия, с което си гарантира първото място в генералното класиране.

Така той стана и първият дебютант с трофея след Кени Робъртс (САЩ) преди 35 години.

Маркес с Хонда финишира трети във Валенсия за 46:17.659 минути и си осигури място на подиума за 16-и път в 18 състезания през сезона.

Той завърши кампанията с шест победи и 334 точки, като
изпревари само с 4 точки миналогодишния първенец Хорхе Лоренсо (Испания) с Ямаха, който спечели състезанието във Валенсия с време 46:10.302 минути, записвайки осма победа за сезона.

Втората позиция в този старт пък остана за сънародника му Дани Педроса (46:14.236 минути).

Това е пореден триумф за Марк Маркес, който спечели титлата в клас до 125 куб. см. през 2010 година, а през миналия сезон триумфира и в Moto2, преди да премине в Кралския клас.