Григор Димитров стартира участието си на турнира в Ротердам с много трудна победа в три сета над добрия си приятел Дмитрий Турсунов. Първата ракета на България при мъжете се наложи с 6:2, 1:6, 6:4 над руснака, който е номер 28 в световната ранглиста.

С успеха си Димитров си гарантира 17 380 евро и 45 точки за ранглистата. Негов съперник в следващия кръг пък ще бъде латвиецът Ернестс Гулбис, който е поставен под номер 24 в схемата.

Ето как се разви мачът:

Турсунов сервира за началото на мача и започна много добре, взе гейма си, а след това успя да окаже натиск и проби Димитров още при неговото подаване, с което поведе с 2:0. Веднага след това обаче Григор подобри играта си значително и спечели цели шест поредни гейма, в които постигна три пробива и спечели категорично първия сет с 6:2

Серията на Гришо бе спряна в първия гейм на втория сет, когато Турсунов най-накрая успя да спечели подаването си. До 2:1 в полза на руснака двамата тенисисти разменяха гейове, но след това грешно съдийско решение попречи на Димитров да затвори гейма, а след това руснакът успя да го спечели и да поведе с пробив. Веднага след това Турсунов затвърди пробива си и поведе с 4:1. Грешките в играта на Григор продължиха и той допусна нов пробив, което даде възможност на съперника му да сервира за сета и той до спечели с 6:1.

Решаващият трети сет започна със сервис на хасковлията, който обаче така и не успяваше да намери играта си от първия сет, първият сервис на Димитров не влизаше, а грешките му зачестиха. Така Турсунов успя отново да поведе при втория гейм, в който имаше тази възможност и руснакът поведе с 2:1. Последва много продължителен и тежък гейм, в който първата ракета на България поведе с 40:0, но допусна изравняване, но след това все пак върна пробива и изравни за 2:2. След това Гришо взе подаването си на нула. И двамата тенисисти играха много равностойно до 5:4 и сервис за руснака, който обаче поиска медицински таймаут заради проблеми с кръста. Следващият гейм бе дълъг и изморителен, а Турсунов спаси два мачбола, но при третия не успя и Григор Димитров победи с 6:4.