Григор Димитров приключи участието си на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Българинът игра като равен със световния номер 1 Рафаел Надал на четвъртфиналите на турнира, но липсата на опит и достатъчно самочувствие, не му позволиха да елиминира испанеца, отстъпвайки с 1:3 сета (6:3, 6:7(3), 6:7(7), 2:6).

Григор сензационно спечели с лекота първата част с 6:3, но след това започна да изпитва сериозни трудности срещу шампиона от 2009 година.

Последваха два тайбрека, в които Надал бе безапелационен и ги спечели съответно със 7:3 и 9:7 точки. В последната част лидерът в световната ранглиста спечели с 6:2, а Григор спаси цели три мачбола.

Сблъсъкът продължи 3 часа и 37 минути, а класата на Димитров се потвържвада, че направи 16 аса срещу само 3 в полза на именития си съперник. Освен това Гришо пласира общо 54 печеливши удара.

Григор все пак влезе в историята, защото е първият българин, играл 1/4-финал в турнир от Големия шлем. Представянето му ще го изкачи до рекордното 19-о място в световната ранглиста. Той си тръгва от Мелбърн с 360 точки и близо 240 хиляди долара.

Така Надал записа четвърти успех от четири мача срещу Гришо, като във всеки един от случаите българинът печели по един сет.

В спор за място на финала Рафаел Надал ще се изправи срещу Роджър Федерер или Анди Мъри. В другия полуфинал съперници са Томаш Бердих и Станислас Вавринка.

Следващият турнир, на който Григор ще участва, е в Ротердам. Надпреварата започва на 10 февруари.

Ето как се разви срещата:

Първи сет

Двубоят започна великолепно за Григор, който взе подаването си с два аса. Надал продължи с колебливото си изяви и направи двойна грешка при първия си сервис в мача. Григор пък пресира именития си съперник и осъществи пробив под овациите на публиката, скандираща името му. Българинът не даде гейм на Надал и при следващото си подаване и поведе с 3:0. Световният номер 1 започна да намира играта си и намали на 1:3 с гейм на нула след няколко отлични сервиса.

Натискът на Рафа продължи и следващият гейм също бе труден за българина, но Григор устоя и поведе с 4:1. Последва безкомпромисен сервис на Надал, който подобно на предишното си подаване, не остави никакви шансове на Димитров дори и за точка. Отговорът на Гришо бе запомнящ се - 40:0, ас и гейм за 5:2. Надал бързо намали резултата при свой сервис, а Григор сервира за спечелване на първата част и го направи - Надал загуби сет на Откритото първенство на Австралия за първи път тази година.

Втори сет

Световният номер започна респектиращо втората част - с гейм на нула, след което проби подаването на Григор. Димитров обаче върна пробива благодарение и на три двойни грешки на лидера в световната ранглиста. Българинът успя да изравни - 2:2 след невероятна игра, която не позволи на съперника му да запише нито една точка в четвъртия гейм на втория сет, завършил с два аса. Макар и трудно испанецът надделя в следващия гейм и отново излезе напред в резултата след най-дългото разиграване и за двамата в турнира този сезон, включващо 29 удара.

При следващия си сервис Димитров направи двойна грешка и изостана с 0:30, след това обаче показа психика и успя не само да се върне в гейма, но и да го спечели. Надал направи пет поредни точки, които му помогнаха да вземе подаването си и да поведе с 30:0 в следващия. Българинът обаче стабилизира играта си и не допусна нов пробив - 4:4. Последва гейм на нула за Рафа и Гришо трябваше да сервира за оставането си в сета. Той се справи с тежката задача след чудесен форхенд. Надал обаче взе последвалия сервис на нула и се приближи до спечелване на сета. Димитров му отговори почти идентично - даде му само точка и така този сет ще се реши от тайбрек. За желост в него опитът на испанеца се оказа решаващ и той набързо поведе с 4:1, а в последствие взе сета със 7:3 точки.

Трети сет

Григор започна с 40:0, Рафа опита да се въне, но в крайна сметка до пробив не се стигна. Надал също взе подавамето си, завършило с четири поредни точки на световния номер 1. Българинът поведе с 2:1 след уинър от форхенд. Испанецът обаче спечели следващите три гейма и поведе за първи път в мача с 4:2 след първия пробив в този сет. Последва мощен сервис на Димитров, който с 13-ия си ас в мача намали на 3:4. Българинът върна пробива, а след това взе и подаването си на нула за 5:4. Рафа обаче не му позволи да затвори сета и изравни - 5:5 също без да загуби точка. Двамата тенисисти не допуснаха грешка и в следващите геймове и отново доведоха нещата до тайбрек.

Отново опитът на Надал изигра роля в решителните моменти, Григор Димитров направи недопостими грешки, въпреки че имаше два сет бола не успя да се възползва и загуби със 7:9.

Четвърти сет

Тази част започна лошо за нашия тенисист, след като Надал спечели подаването си Димитров допусна пробив във втроия гейм продължил близо 10 минути. При сервирането си Надал отново нямаше проблеми и поведе с 3:0. След това двамата си размениха по още един сет за 4:1 в полза на световния номер 1. Макар и трудно Димитров взе подаването си, а след това Надал спечели гейм на нула и се приближи още повече до спечелване на мача. В решителния гейм, Григор спаси три мачбола, но след това Надал ликува.