Григор Димитров постигна най-впечатляващата си победа в кариерата си. Първата ни ракета отстрани световния номер едно Новак Джокович след маратон, продължил 3 часа и четири минути на силния тенис турнир от сериите "Мастърс" в Мадрид.

Българинът спечели първата част след тайбрек със 8:6 точки, а във втория сет само късметът го лиши от крайния успех. Димитров обаче отстъпи с 8:10 точки отново след тайбрек. Григор демонстрира голяма класа в решителния трети сет и го спечели с 6:3. През цялото време залата бурно подкрепяше Димитров, който от третия си опит успя да победи Джокович.

Следващият съперник на Димитров ще бъде Сантяго Хиралдо или Станислас Вавринка.

Ето и как се разви срещата:

Първи сет:

Срещата започна с бърз гейм на Джокович, който не даде нито една точка на съперника си. Григор също взе подаването си за 1:1. В следващата част в един момент българинът успя да намали до 30:40, но в крайна сметка до пробив не се стигна. Последва гейм като по учебник за нашето момче - Димитров взе подаването си на 0 и така изравни резултата - 2:2. В следващата част Григор игра добре, но грешки в завършващия удар го лишиха от пробив - 3:2 за Джокович. Шестият гейм бе доста труден за най-добрия ни тенисист, който трябваше да спасява положението след двойна грешка и 40:40. Григор обаче показа характер и се измъкна - 3:3. При последвалия сервис на Джокович, Григор поведе с 40:0, но пропусна трите си възможности за пробив, като дори се подхлъзна. Битката между двамата продължи около 8 минути, но сърбинът успя да се съвземе и отново да поведе с 4:3. И в следващата част Григор отново поведе с 40:0, но вместо да затвори гейма, направи двойна грешка. Все пак Димитров издържа на натиска на Джокович, който имаше шанс за пробив - 4:4. Сърбинът на свой ред взе подаването си сравнително бързо - 5:4. След това Джокович стигна до точка за пробив, но нашето момче се спаси с няколко много добри отигравания - 5:5. От ключово значение бе следващият гейм, в който Димитров проби Джокович след неубедителна изява на световния номер 1. В Българинът допусна серия от непредизвикани грешки и върна съперника си в мача - 6:6. Така се стигна до тайбрек. В него лидерът в световната ранглиста показа смазващо превъзходство и поведе с 4:1. Григор обаче не се предаде и резултатът стана 6:6 след три пропуснати сетбола от страна на Джокович. С великолепен удар Димитров поведе със 7:6, а след това затвори сета с 8:6 точки в тайбрека след час и 6 минути игра.

Джокович бе далеч от най-добрата си игра.

Втори сет:

Вторият сет започна добре за Димитров, който поведе с 40:15, но след това допусна двойна грешка и в крайна сметка взе подаването си. Същото направи и Джокович сравнително лесно. Последваха два критични гейма и за двамата тенисисти. Първо сервира Григор, на няколко пъти удари топката с рамката на ракетата и дад възможност на сърбина за пробив. Джокович обаче не се възползва. Четвъртият гейм бе много труден за световния номер 1, но все пак сърбинът успя да удържи натиска на Григор, който нямаше късмет в решителните удари. Полека-лека най-успешният български тенисист подобри още повече играта си. Той спечели подаването си, а след това и проби именития си съперник, въпреки че първо пропусна две възможности да стори това, но след това разконцентрираният Джокович допусна Григор да поведе с 4:2. В следващият гейм световният номер 1 бе готов на всичко, за да си върне пробива. Той поведе с 40:0, но пропусна две възможности да го затвори, а след това обърна лошо десния си глезен и се наложи физиотерапевтът му да се намеси. Джокович реши да доиграе срещата и се върна на корта. Григор, който тренираше сервиси по време на почивката, направи резултата 40:40. Последваха две точки за сърбина, с които той върна пробива - 4:3. Джокович започна да намира играта си и с няколко рисковани отигравания и късмет стигна до 4:4. Последва великолепен гейм на Григор Димитров. Българинът не даде нито една точка на съперника си, като с ас направи резултата 5:4.
Джокович също взе подаването си, тъй като ударите на Димитров бяха или прекалено дълги, или попадаха в мрежата - 5:5. В следващия гейм и Григор Димитров получи медицинска помощ заради схващане на краката, но с много голяма воля успя да поведе с 6:5. Последва гейм на нула за Джокович, който получи освирквания от трибуните, защото игра къса топка на контузения си съперник.
В тайбрека световният номер 1 поведе с 3:0. Григор обаче взе следващите две точки. Последваха страхотни разигравания и 10:8 за Джокович в тайбрека. Така резултатът в сетовете бе изравнен на 1:1.

Григор не се предаде дори и след схващанията.

Трети сет:

Решителната трета част започва с пробив на Григор Димитров. Българинът, който явно изпитваше голяма болка, затвърди аванса си и поведе с 2:0. След това нашето момче бе близо до нов пробив, но този път шампионът от "Australian Open" издържа.Димитров все пак спечели последвалото си подаване на 30. Двамата тенисисти взеха подаванията си и резултатът стана 4:2. Световният номер едно показа силна игра и взе на нула следващия си сервис. С пределна мотивация обаче Димитров не допусна повече грешки и затвори с 6:3 за първата си победа срещу действащ номер 1 в света.